СБХ представя албум с непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех

Изложбата „Пазителите“ и новият албум разкриват личния и художествения свят на двамата художници от 30-те до 70-те години на XX век

СБХ представя албум с непоказвани творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех
Снимка © БТА

Съюзът на българските художници представя днес, 22 май, албум с творби на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех, включващ непоказвани рисунки и пастели от личната им колекция. Изложбата „Пазителите“, която откри на 9 май, вече разкри художествения свят на двамата творци, а сега изданието ще допълни това визуално и документално преживяване, съобщиха от СБХ чрез БТА.

Изложбата „Пазителите“ – пътешествие през история и изкуство

„Пазителите“ е експозиция, която предлага не просто показ, а деликатно проникване в творчеството и личния живот на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех – двама художници, оставили значима следа в българското изобразително изкуство от 30-те до 70-те години на XX век. Творбите им, събрани от дъщеря им Деяна Алшех, разкриват както индивидуалните им търсения, така и отраженията на историческите сътресения на Втората световна война, репресиите и политическите промени в България.

Според историка и изкуствоведа Пламен В. Петров, изложбата е възможност за зрителите да съпоставят как преживяванията на авторите се проявяват в рисунките – техният личен метеж, творческите им пътища и сложната обстановка на времето.

Важен аспект е и приносът на дъщеря им Деяна Алшех, която в голяма степен е съхранила личния архив и така е позволила да се създаде тази изложба и съпътстващият я албум. Така творческото наследство на двамата художници се пренася през времето и се споделя с нови поколения, а историята им се вписва в българското и европейското художествено пространство.

Животът и творчеството на Елиезер Алшех и Бронка Гюрова

Елиезер Алшех е роден на 12 ноември 1908 г. във Видин. Още в детството си и като родственик на Жул Паскин, той проявява дарби в изкуството. Завършва Мюнхенската художествена академия през 1933 г., но се връща в България заради политическите промени в Германия. През 1935 г. осъществява първата си самостоятелна изложба в София. След трудности поради еврейския му произход – включително изпращане в трудов лагер – продължава творческия си път и след 1944 г. На 1951 г. заедно със съпругата си и дъщеря си напуска България и се установява в Буенос Айрес. Там продължава активна кариера на художник и преподавател по рисуване до 1973 г. Умира през 1983 г.

Бронка Гюрова-Алшех е родена на 1 януари 1910 г. в Шумен, но семейство ѝ се премества във Варна. Тя започва да рисува още в училище и завършва художествената академия в София през 1933 г. Работа ѝ включва активни участия в изложби и преподавателска дейност. През 1938 г. се запознава с Елиезер Алшех. След създаването на семейството и политическите промени в България, през 1951 г. заминава за Аржентина. Там успява да се реализира и в областта на приложното изкуство, като особено внимание отдава на десените на платове. За кратко време намира успех и зад граница, представяйки самостоятелни изложби. На 5 юни 1995 г. умира в Буенос Айрес.

Изкуството, което свързва поколенията

Изложбата и албумът, представени от Съюза на българските художници, са значимо събитие не само за художествената общност, но и за културната памет на страната. Те дават възможност за осмисляне и преоткриване на творбите на двама автори, преборили се с трудности и обрати, които са съхранили своя интерес към изобразителното изкуство и са го развивали в различни социални и политически условия.

Според Пламен В. Петров, творчеството на Бронка Гюрова и Елиезер Алшех е пример за художествена синхронизация с процесите в Европа през първата половина на XX век и притежава уникално място в историята на българското изкуство.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини