Почитатели на българския фолклор се събраха за 11-ото голямо добруджанско хоро в Бранище

Събитието пресъздаде картата на България в танц, обединявайки традиции и национална гордост в региона Добричка

Снимка © БТА

На стадиона в добричкото село Бранище за единадесети път се събраха почитатели на българския фолклор, за да участват в голямото добруджанско хоро, което пресъздаде в танц картата на България. Хоротеката, символ на единство и национална гордост, се утвърждава като значимо културно събитие в региона.

Танцът с облик на България – символ на обединение и традиция

Кметът на община Добричка, Соня Георгиева, приветства присъстващите на традиционното събитие с думите: „За мен е чест да ви приветствам с добре дошли на хоротеката, която повече от 10 години обединява магията на българския фолклор. Голямото добруджанско хоро, на което се хващаме днес, е единственото в България, извисяващо се с контурите на нейната карта, като своеобразен щит, зов за мир и обединение, което в днешно време е трудно постижимо и толкова необходимо.”

Символичното начало на събитието бе дадено от двама конници, носещи конската опашка на прабългарите и съвременното българско знаме, които навлязоха в образуваните от хората контури на родината, олицетворявайки приемствеността в съхранението на българските традиции.

Многобройни участници и гост-изпълнители на сцената

В центъра на въображаемата карта на България се събраха танцьори от Представителната фолклорна танцова студия „Добруджа“, облечени в носии от шест фолклорни области – Тракия, Пирин, Родопи, Шопска, Северняшка и Добруджа. Те изпълниха добруджански танц, демонстрирайки богатството и разнообразието на българското танцово наследство.

Кметът на община Добричка Соня Георгиева, заедно с десетки танцьори, понесоха два големи български трибагреника, обединявайки се в центъра на сцената и подчертавайки единството на нацията.

Гостите и жителите на село Бранище имаха удоволствието да наблюдават изпълненията на 12 самодейни групи и състави, както и представянето на народните певици Димана, Ваня Вълкова и Пепи Христозова. Всичко това се случи под музикалния съпровод на оркестър „Лира“ от Добрич.

Сред гостите бяха кметът на село Бранище Димитър Николов, представители на общинската администрация, председателят на общинския съвет при Община Добричка Георги Коев, общински съветници, както и главният художествен ръководител на ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов.

Значимост на хоротеката за региона

Община Добричка определя хоротеката в село Бранище като едно от ключовите събития на своята територия. Събитието не се провежда с конкурсна цел, а е насочено към даване на сцена и възможност за изява на множеството любителски танцови клубове от област Добрич и съседните региони.

Тази ежегодна фолклорна среща продължава да бъде важен културен мост, съхраняващ и предаващ българските традиции и дух на следващите поколения.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини