Мария Степанова обсъди паметта и политиката по време на 'Литературни срещи 2025'

Поетесата подчерта важността на колективната памет и свободата на словото в съвременния свят

Снимка © БТА

Руската поетеса, писателка и есеистка Мария Степанова посети България за "Литературни срещи 2025". По време на престоя си тя даде интервю за БТА, в което обсъди влиянието на паметта върху политиката и обществото.

Поезия и памет

Мария Степанова е известна на българските читатели с книгите си "В памет на паметта", преведена на 27 езика, и "Фокус". Тя е авторка на 14 стихосбирки и три книги с есета и е считана за един от най-влиятелните гласове на съвременната руска поезия. Степанова вярва, че поезията е форма на съпротива.

Завършила Московския литературен институт „Максим Горки“, Степанова е носителка на множество награди, включително Литературната награда на Лайпциг през 2023 г. По време на "Литературни срещи 2025", темата на които е "Археология на паметта", тя сподели, че паметта е важен аспект на историята, а различните хора си спомнят събитията по различен начин.

Влиянието на колективната памет

Степанова коментира, че колективната памет може да стане разрушителна сила, подменяща историята. Тя отбеляза: "Езикът на фактите и историческото познание е изтласкан от потока на измислените събития, или спомени, които нямат нищо общо с истинските факти." Според нея, правителствата лесно манипулират паметта с цел да наложат своя версия на събитията и да контролират обществото.

Тя подчерта, че в съвременна Русия, например, хората могат да бъдат наказвани за определени възприятия, свързани с исторически събития. "Трябва или да се придържате към версията, наложена от правителството, или да мълчите", каза тя.

Социални медии и памет

Степанова добави, че същият контрол се случва и в социалните медии, където е трудно да се разграничи дали един глас е на самотен мислител или на актьор, нает да изразява определена позиция. Тя изрази мнение, че свободата на словото, която е постигната през втората половина на 20-и век, е в опасност.

Поетесата смята, че различните слоеве на обществото губят способността и желанието да комуникират помежду си. "Не говоря за хората, отричащи Холокоста, но вярвам, че е важно да имаме пространство за дискусии", добави тя.

Сигурност и човешка същност

Степанова размишлява за несигурността в съвременния свят и за липсата на сигурност, която пандемията от КОВИД-19 е показала. Тя заяви, че е важно да се приемем такъв какъвто сме и да се стремим да подобрим ситуацията около нас.

Ако можеше да избира с кого да разговаря от миналото, Степанова би избрала своите роднини, живели в началото на XX век, за да разбере техните преживявания. Тя завърши интервюто с предупреждение: "Очевидно е, че светът навлиза в мрачен етап. Време е да се противопоставим."

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини