Девета симфония на Бетовен в НДК на 11 май събира над 300 музиканти

Концертът отбелязва 80 години от края на Втората световна война и 40 години на "Одата на радостта" като химн на ЕС

Снимка © БТА

Днес, 11 май, в зала 1 на НДК ще се състои грандиозно изпълнение на Девета симфония на Бетовен с участие на над 300 музиканти, информират организаторите. Събитието отбелязва значими годишнини – 80 години от края на Втората световна война и 40 години от обявяването на „Одата на радостта“ за химн на Европейския съюз.

Ярък талант сред изпълнителите

Сред участниците е младата оперна певица Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска и възпитаник на музикалния институт „Веки-Тонели“ в италианския град Модена. Родена на 10 април 1998 г. в Шумен, Александрина започва да свири пиано още на 7-годишна възраст в школата по изкуствата „Анастас Стоянов“. Освен като пианистка, тя развива и вокалните си умения, занимавайки се с оперно пеене от 14 години.

Талантът ѝ се проявява и на конкурсни сцени – тя печели първи награди на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе през 2014 г., както и специалната награда на конкурса Vivavoce, носещ името на Гена Димитрова, през 2015 г. в София.

През 2021 г. Александрина бе приета в академия „Ла Скала“ в Милано, където се обучава под ръководството на утвърдени специалисти като Лучана Д'Интино и Пиетро Спаньоли. Там тя дебютира в роли като Каролина в операта „Тайният брак“ и Малкият принц в едноименната опера за деца, специално създадена за театъра.

Също така в същата година тя участва в премиерно представяне на операта „Кияра и Серафина“ от Доницети на фестивала в Бергамо. В България дебютът ѝ на сцената на Националната опера и балет беше с ролята на Лиу в „Турандот“.

Оркестър и хорове от цялата страна в огромно единение

В концерта ще вземат участие още Симфониета – Шумен под диригентството на маестро Славил Димитров, младежката филхармония „София“ към Националното музикално училище „Любомир Пипков“, както и солисти като Биляна Михайлова (алт), Михаил Михайлов (тенор) и Пламен Бейков (бас).

Особено впечатляваща е организацията на Големия хор на България, създаден специално за този проект, който обединява хорови формации от цялата страна за изпълнението на „Одата на радостта“. В него участват хор Ave Musica, академичен смесен хор „Гаудеамус“, Sofia Ladies International Choir, академичен хор „Ангел Манолов“, вокален ансамбъл „Смирение“, камерен хор „Иван Спасов“, камерен хор „София“, мъжки хор „Стефка Благоева“, камерна формация „Слава Русева“, младежки хор „Стефка Благоева“, смесен хор „Петко Стайнов“, смесен хор „Морски звуци“ и младежката хорова капела към НМУ „Любомир Пипков“.

Отзвук и значение на събитието

Този концерт превръща Девета симфония на Бетовен в символ на мир и единение в днешния ден. Присъствието на стотици музиканти и солисти от цяла България подчертава важността на музиката като мост между хората и културите. Организаторите подчертават, че изпълнението е и акт на памет към историческите събития, свързани с Втората световна война и европейската интеграция.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини