Балетно студио "Перли" празнува 18 г. с премиера на 21 май

Спектакълът "Приказки в танц" представя две любими приказки в балетна форма в читалище "Добри Войников-1856" в Шумен.

Балетно студио "Перли" празнува 18 г. с премиера на 21 май
Снимка © БТА

Балетно студио „Перли“ към Народно читалище „Добри Войников-1856“ в Шумен ще отбележи осемнадесетата си годишнина с премиерата на спектакъла „Приказки в танц“ на 21 май. Представлението ще се състои в концертната зала на читалището и ще предложи на публиката оригинална балетна постановка, вдъхновена от две любими приказни истории.

„Приказки в танц“ – ново балетно шоу от „Перли“

Автори и режисьори на спектакъла са Звезделина Цветкова и Юлиана Керезова-Тодорова – хореографи и дългогодишни ръководители на балетния състав. Художествени ръководители на студиото са Величка Евтимова и Ирина Върбанова. Те създават шоу, в което танцът пренася зрителите в света на въображението и приказките.

В спектакъла любителите на балетното изкуство ще видят две балетни интерпретации, базирани на литературни произведения с голяма популярност. Първата е „Вълшебният свят на Дороти“, вдъхновена от класиката „Вълшебникът от Оз“ на Лиман Ф. Баум. Историята следва приключенията на малко момиче, което пътува по дъгата, преживява бурите на въображението и в крайна сметка открива истинското щастие у дома.

Втората постановка „Принцесите и скъсаните пантофки“ е по мотиви от приказката на Братя Грим с едноименния заглавие. Спектакълът ни отвежда в мистериозен дворец, където всяка нощ се случва нещо необяснимо, а шестте принцеси пазят своята загадъчна тайна.

Допълнителна програма и културни инициативи в читалището

Между двете балетни истории на сцената зрителите ще могат да се насладят и на музикални изпълнения от деца от Шумен, както и на допълнителни танцови номера, които обогатяват повествованието и правят цялото представление още по-вълнуващо и разнообразно, информират от Народно читалище „Добри Войников-1856“.

В допълнение към балетното студио, читалището реализира и други културни проекти. Сред тях е ученически клуб по краезнание, създаден по проекта „Традициите на дедите – живот в бъдещето“. В него петокласници участват във викторина, посветена на живота и творчеството на художничката Елена Карамихайлова, както и на историята на градската галерия в Шумен.

Освен това, до 31 октомври се приемат заявки за участие в десетото издание на фестивала „Кино в длан“, организиран от същия културен институт.

Шумен като културен център

С богатата си програма и многобройните културни събития Народно читалище „Добри Войников-1856“ продължава да утвърждава Шумен като място на изкуство, традиции и възпитание на младото поколение в духа на българската културна идентичност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини