Земеделци получават допълнителна помощ за царевица засегната от суша
През 2024 г. фермерите ще получат 41,68 лв. на хектар поради щети от сушата, с изплащане до юли 2025 г.

Земеделски стопани, които отглеждат царевица, ще получат спешна финансова помощ в размер на 41,68 лева на хектар заради засегнатите от сушата култури през 2024 година. Общо 21 314 082 лева е размерът на допълнителното национално финансиране, което ще бъде разпределено за подпомагане на фермерите, заявили 511 374 хектара за подпомагане, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Финансова помощ и срокове за изплащане
През април 2025 г. Държавен фонд "Земеделие" изплати същата сума по спешната финансова помощ, която идва от Европейския фонд за гарантиране на земеделието. Тази помощ е насочена към земеделските стопани, отглеждащи царевица, които пострадаха от сушата през предходната година.
По време на кампанията от 4 до 13 март 2025 г., общо 8900 земеделски производители са подали документи за подпомагане от Кризисния резерв на Европейския съюз в Областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие". Очаква се доплащането по националното финансиране да бъде изпълнено до 31 юли 2025 г.
Контекст и значение на помощта
Финансовата подкрепа цели да облекчи земеделските стопани, засегнати от неблагоприятните климатични условия и сушата, която е довела до сериозни щети върху царевичните насаждения. Тази мярка е част от по-широката политика за подпомагане на българското земеделие и стабилизиране на доходите на фермерите в трудни периоди.
Министерството на земеделието и храните подчертава, че изплатените средства са резултат от съвместни усилия на националните институции и европейските фондове в подкрепа на устойчивото развитие на сектора.
Помощ за земеделските производители в условията на кризи
Осигуряването на спешна финансова помощ от националния и европейския бюджет е ключов инструмент за овладяване на рисковете, свързани с климатичните промени и природните бедствия. Важно е земеделските стопани да разполагат с необходимите ресурси, за да могат да продължат своята дейност и да осигурят продоволствена сигурност.