Заплатите на главните изпълнителни директори достигат 4,3 млн. долара през 2024 г.
Неравенствата в заплащането между висшите мениджъри и служителите продължават да нарастват

Средната заплата на главните изпълнителни директори на компаниите по света е достигнала 4,3 милиона долара през 2024 г., сочи анализ на "Оксфам", публикуван в Международния ден на труда 1 май. Това представлява 50 на сто ръст в реално изражение спрямо 2019 г. и е 56 пъти повече от увеличението на средните заплати на служителите.
Растящи неравенства в заплащането
Анализът, базиран на данни от близо 2000 корпорации в 35 страни, показва, че главните изпълнителни директори, получили над 1 милион долара през 2024 г., са увеличили възнагражденията си значително. Най-високоплатени са директорите в Ирландия със средна заплата от 6,7 милиона долара и в Германия – 4,7 милиона долара. В Република Южна Африка средното възнаграждение е 1,6 милиона долара, а в Индия – 2 милиона долара.
Неправителствената организация "Оксфам" посочва, че всеки час милиардерите печелят повече, отколкото средностатистическият работник за цяла година. Амитабх Бехар, изпълнителен директор на "Оксфам интернешънъл", коментира: „Година след година отчитаме една и съща абсурдна картина - заплатите на главните изпълнителни директори се увеличават драстично, докато възнагражденията на работниците едва помръдват.“
Заплати и социални предизвикателства
Въпреки че Международната организация на труда съобщава за 2,7% ръст на реалните заплати през 2024 г., много служители са били изправени пред замразяване на възнагражденията си. В страни като Франция, Република Южна Африка и Испания ръстът е едва 0,6%. Неравенството в заплащането остава високо, особено в страните с ниски доходи, където най-богатите 10% получават 3,4 пъти повече от най-бедните 40%.
Милиардерите са натрупали средно 206 милиарда долара богатство през последната година, което се равнява на 23 500 долара на час. "Оксфам" предупреждава и за рисковете от американските вносни мита, които могат да доведат до загуба на работни места и повишаване на цените на основни стоки, засилвайки световното неравенство.
Неравенство между половете и корпоративна отчетност
Корпорациите все по-често са задължени да докладват за разликите в заплащането между мъже и жени. В Япония и Южна Корея средната разлика е около 40% през 2023 г., а в Латинска Америка е 36%, спрямо 34% през 2022 г. В Канада, Дания, Ирландия и Великобритания разликите са около 16%. Само в по-малко от 7% от 45 501 корпорации с приходи над 10 милиона долара има жена на поста главен изпълнителен директор.
Призиви за справедливост и данъчни реформи
Люк Триангл, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите, заявява: „Скандалното неравенство в заплащането на изпълнителните директори и работниците потвърждава, че ни липсва демокрация там, където е най-необходима - на работното място.“ Той призовава за нов обществен договор с достойни заплати, справедливо данъчно облагане и силни обществени услуги.
"Оксфам" и Международната конфедерация на профсъюзите настояват правителствата да въвеждат максимални данъчни ставки от поне 75% върху доходите на най-богатите и да гарантират повишаване на минималните заплати в съответствие с инфлацията. Те подчертават и правото на работниците да се обединяват в профсъюзи и да водят колективни преговори.