Висшият съд в Кьолн разреши на "Мета" да обучава AI с данни от ЕС
Решението позволява използването на публикации от "Инстаграм" и "Фейсбук" без изрично съгласие от потребителите в ЕС

Висшият регионален съд на Кьолн потвърди правото на американската технологична корпорация „Мета“ да използва публикации на потребители от Европейския съюз (ЕС) в социалните платформи „Инстаграм“ и „Фейсбук“ за обучението на своя генеративен асистент с изкуствен интелект „Мета АйЕй“. Делото бе заведено от правозащитната организация NOYB, която обвини компанията в нарушение на правилата за защита на личните данни в ЕС.
Решението на съда и основанията му
Според постановлението на съда използването на потребителските данни за обучителни цели на изкуствения интелект е законно и не изисква изрично съгласие от потребителите. Това е така, защото „Мета“ преследва легитимна цел, която не може да бъде постигната с други средства, посочиха съдебните инстанции. Решението няма да подлежи на обжалване, но NOYB обяви, че ще разгледа възможността за подаване на заявление за подвигане на ново производство.
Практически детайли за използването на данни
От 27 май „Мета“ планира да използва публично съдържание на пълнолетни потребители в ЕС, включително публикации и коментари в „Инстаграм“ и „Фейсбук“, за обучение на генеративния асистент „Мета АйЕй“. Потребителите имат възможност да заявят отказ от това. Компанията уточни, че съдържание, публикувано от непълнолетни потребители под 18 години, няма да бъде използвано. Освен това, взаимодействията на хората с „Мета АйЕй“, като въпроси и запитвания, също ще бъдат използвани за подобряване на езиковите модели на системата.
Реакции от правозащитния сектор
Австрийският адвокат Макс Шремс, който е ръководител на организацията NOYB, изрази изненадата си от решението на съда. Той подчерта, че според неговата организация нарушението от страна на „Мета“ е голямо и явено. „Други потребителски организации също обмислят съдебни действия, затова казусът не е приключил“, заяви Шремс. Той допълни, че ако действията на компанията бъдат в крайна сметка признати за незаконни, „Мета“ може да се изправи пред искове за обезщетения от близо 400 милиона потребители в ЕС.
Въздействие и бъдещи перспективи
Решението от Кьолн поставя важен прецедент относно легитимността на използването на потребителски данни за развитие на изкуствен интелект, особено в контекста на строгите европейски регулации за защита на личната информация. Все пак остава напрежението между технологичните компании и защитниците на правата на потребителите, което най-вероятно ще продължи да генерира дебати и възможни последващи съдебни действия.