Васил Големански: Небанковият финансов сектор в напреднала подготовка за еврото

КФН отчита значителен напредък в адаптацията към еврото и акцентира върху дигиталната трансформация и киберсигурността до януари 2025 г.

Снимка © БТА

Подготовката на небанковия финансов сектор в България за въвеждането на еврото е в много напреднала фаза, заяви председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил Големански в първото си интервю като ръководител на институцията. Според резултатите от анкета на КФН сред поднадзорните ѝ лица, значителна част от финансовите институции вече са предприели конкретни стъпки за адаптация към новата валута.

Напредък в подготовката за еврото

Големански посочи, че мнозинството от анкетираните организации са разработили вътрешни планове за прехода, актуализирали са своите информационни системи и провеждат активна комуникация с клиенти и партньори относно предстоящите промени. „80 на сто от участниците вече са информирали клиентите си чрез корпоративните си уебсайтове, а 61 процента са в процес на адаптиране на ИТ системите си. Според последните данни 33 на сто са приключили с техническата подготовка, докато 60 процента са извършили ключови проверки и тестове за работоспособността“, обясни той.

Въпреки успехите, някои дружества срещат затруднения, свързани с регулаторните изисквания и оперативната съвместимост на системите. „Необходим е продължаващ диалог между регулатора и небанковите институции за гарантиране на плавен преход към еврото“, подчерта председателят на КФН. Втора анкета потвърждава, че предприетите мерки са ефективни и секторът се движи в правилната посока.

Приоритети за развитието на Комисията за финансов надзор

Големански обяви, че сред основните приоритети в неговата работа е утвърждаването на КФН като авторитетен и прозрачен регулатор. „Ще поддържаме отворен диалог с поднадзорните лица и обществеността за повишаване на доверието към институцията и нейния екип от мотивирани експерти“, каза той.

Друг важен аспект е дигиталната трансформация на КФН, включваща модернизация на IT инфраструктурата и надграждане на Единната информационна система. Големански посочи, че укрепването на киберсигурността ще бъде ключово за защита на чувствителната информация и управление на рисковете в дигитална среда.

Сред приоритетите е и синхронизацията на националното законодателство с европейските регламенти като DORA (Регламент за дигитална оперативна устойчивост) и MiCA (Регламент относно криптоактивите), както и плавното интегриране в еврозоната. Освен това КФН ще продължи усилията си за облекчаване на административната тежест, подкрепа на процеса за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и повишаване на финансовата грамотност сред населението.

Състояние и перспективи на небанковия финансов сектор

Небанковият финансов сектор, включително капиталовият, застрахователният и осигурителният пазар, се характеризира със стабилност и ориентация към растеж. Според Големански, секторът продължава да се адаптира успешно към цифровата трансформация и европейските изисквания, като отговаря на изменящите се предпочитания на потребителите.

Капиталовите пазари се развиват, увеличават броя на инвеститорите и подобряват интеграцията си с финансовата система на Европейския съюз. Застрахователният сектор очаква стабилен растеж, подкрепен от иновации и насочени към клиента решения, като особено внимание ще се отдели на застраховането на климатични рискове и сграден фонд чрез повишаване на финансовата грамотност и дигитализация.

КФН ежедневно следи активите на пенсионните фондове, придържайки се към препоръките на ОИСР и насърчава развитие на мултифондов модел, позволяващ избор между различни инвестиционни профили. Увеличаването на осигурителната култура сред населението се счита за ключов фактор за устойчивото развитие.

Предизвикателства и ключови фактори за стабилността

Цифровизацията и устойчивото финансиране са определени като критични за дългосрочната финансова стабилност на сектора. Според Големански е наложително да се намери баланс между технологичния напредък, стабилността на пазара и потребителската защита, създавайки сигурна и устойчива дигитална екосистема.

В контекста на задължителното прилагане на регламента DORA, който влезе в сила от януари 2025 г., акцент се поставя върху по-нататъшната интеграция на иновациите и киберсигурността. „Въпреки постигнатия напредък, е необходимо да се продължи с внедряването на технологии и решения за киберзащита, за да се гарантира надеждна и устойчива работа на небанковите финансови институции“, заключи Васил Големански.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини