Скот Бесънт съобщи значителен напредък в търговските преговори със Китай в Женева

Министърът на финансите на САЩ потвърди подобрение, докато Китай запазва резервирана позиция към споразумение

Снимка © БТА

Министърът на финансите на Съединените щати, Скот Бесънт, обяви днес значителен напредък в търговските преговори с Китай, които се проведоха в Женева. Той заяви, че различията между двете страни може би не са толкова големи, колкото се предполагаше по-рано, съобщи агенция Асошиейтед прес.

Бесънт, който води американската делегация, изрази задоволство от постигнатото на срещата и потвърди позитивното настроение на президента Доналд Тръмп. Президентът описа напредъка в социалните мрежи като „огромен“ и загатна, че резултатът може да доведе до „пълно рестартиране“ на митата, които през последните месеци предизвикаха напрежение в световната икономика.

Позицията на САЩ и реакцията от Китай

Според Бесънт, постигнатите договорености по време на преговорите са ключови за подобряване на търговските отношения между двете икономически сили, като е ясно, че е изминат дълъг път в опит да се решат натрупаните противоречия.

От своя страна китайската делегация не излезе с незабавна оценка на разговорите, което контрастира с оптимизма на американската страна. В редакционна статия, публикувана в държавната информационна агенция, Пекин изтъкна, че не би приел никакви условия, които да компрометират основните принципи на страната или да навредят на глобалното равенство.

Така официалната позиция на Китай подчертава стремежа на страната да защити своите интереси, докато преговорите продължават в търсене на взаимно изгодно решение.

Значение и възможни последици

Постигнатият напредък идва в момент, когато световната търговия е изправена пред сериозни предизвикателства заради митническите спорове между двете най-големи икономики. Ако преговорите доведат до премахване или намаляване на митата, това може да стабилизира международните пазари и да намали риска от по-широка икономическа нестабилност.

Обявеното от Скот Бесънт и Доналд Тръмп подобрение в диалога дава надежда, че двете страни могат да намерят компромис и да възстановят баланса в търговските си отношения.

Перспективи за бъдещето на търговските отношения

Въпреки че американската страна демонстрира оптимизъм, по-резервираният тон в Пекин показва, че още предстоят трудни дискусии преди да се постигне окончателно споразумение.

Преговорите между САЩ и Китай остават в центъра на вниманието на световната общественост, тъй като техният изход ще влияе пряко върху глобалната икономика и международната търговия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини