В България официално е въведен най-големият енергиен склад в ЕС

Хибридният парк в Ловеч с 111 батерийни контейнера подобрява стабилността на националната енергийна система

В България официално е въведен най-големият енергиен склад в ЕС
Снимка © БТА

В България бе официално въведено в експлоатация най-голямото локално съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз. Хибридният парк в Ловеч вече е присъединен към първата и единствена лицензирана затворена разпределителна мрежа у нас, което ще укрепи стабилността на националната енергийна система.

Ключов проект за стабилност в енергийната система

Министърът на енергетиката Жечо Станков официално откри инсталацията и подчерта значението ѝ за страната. „Съоръжението, изградено от 111 контейнера с батерии на територията на Ловеч, ще помогне енергийната система на България да остане най-стабилната в региона," заяви той. Според министъра страната ни е важен стълб на Балканите и Югоизточна Европа, който балансира електроенергийните системи чрез такива технологични иновации.

Жечо Станков добави, че това е началната стъпка към постигането на целта да се достигне капацитет от 10 000 мегаватчаса работещи батерии през следващата година. Той обясни, че подобни съоръжения са от ключово значение за осигуряването на сигурност на енергийната система и поддържането на устойчиви цени както за домакинствата, така и за бизнеса.

„Когато държавата и бизнесът гледат в една посока, резултатът са стабилни проекти в полза на българската енергетика. Задачата ни е да намаляваме административната тежест и така да даваме шанс на бизнеса да създава нови работни места и нови инвестиции," допълни министърът.

Технически характеристики и инвестиция

Инвестицията в комплекса в Ловеч е на компанията „Адванс Грийн Енерджи“. Изграждането на съоръжението е завършено в рекордно кратки срокове – само за шест месеца. Комплексът разполага с инсталирана мощност от 124,098 мегавата и капацитет от 496,392 мегаватчаса.

Той включва 111 контейнера с батерии, трансформаторни станции, инвертори, окабеляване, както и система за контрол и управление. Всяко зареждане и разреждане на батериите се извършва за четири часа. Интелигентната система за управление допринася значително за ефективната и надеждна работа на съоръжението.

Бъдещи перспективи за енергийния сектор

Хибридният парк в Ловеч представлява важна стъпка към модернизацията на българската енергийна инфраструктура. С изграждането му страната затвърждава позициите си на лидер в енергийната стабилност в региона. Проектът е пример за успешното сътрудничество между държавата и частния сектор в реализирането на иновативни решения, които гарантират устойчиво развитие и икономическа сигурност.

Това съоръжение не само осигурява гъвкаво управление на електроенергията, но и способства за конкуретоспособност и устойчивост на българската икономика чрез достъпна и стабилна енергия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent