Теменужка Петкова подкрепя развитие на капиталовите пазари и ЕС интеграция

Министърът на финансите акцентира на стабилността, сигурността и подкрепата за малките предприятия по време на заседание на ECOFIN в Брюксел

Снимка © БТА

Министърът на финансите Теменужка Петкова подчерта необходимостта националните капиталови пазари да се развиват паралелно с интеграцията на капиталовите пазари на Европейския съюз (ЕС). Тя заяви това по време на редовното месечно заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ECOFIN), проведено в Брюксел.

По време на срещата Европейската комисия (ЕК) представи Стратегията за Съюз на спестяванията и инвестициите, приета на 19 март, чиято основна цел е да увеличи финансовите възможности на гражданите в ЕС.

Местни пазари и стабилност на финансовата рамка

Министър Петкова изтъкна, че за България е от важно значение европейските мерки, свързани с промяната на сегашната рамка за секюритизация, да не се отразяват негативно на финансовата стабилност и защитата на инвеститорите. Тя подчерта, че националните пазари и местните екосистеми са съществени за осигуряване на финансиране на стартиращи предприятия и малки и средни компании.

По време на заседанието Съветът на ЕС постигна общ подход по изменение на директива, свързана с правилата за ДДС при дистанционни продажби на стоки от трети страни, както и при вноса на стоки. Министрите бяха информирани и за напредъка в настоящите законодателни предложения в областта на финансовите услуги, особено в контекста на намаляване на административната тежест.

Подкрепа за Европейския инструмент за сигурност и действия

Съветът проведе и политически дебат относно предложението на ЕК от 19 март за създаване на инструмент за сигурност и действия за Европа (SAFE). Министър Петкова заяви подкрепата си за предложението и подчерта нуждата от засилване на европейския отбранително-промишлен капацитет. Тя акцентира върху необходимостта този инструмент да предлага максимална гъвкавост и опростени процедури при кандидатстване.

Освен това министър Петкова подчерта, че критериите за допустимост трябва да съответстват на категориите, определени в Плана за развитие на способностите на ЕС. Тя посочи също важността от улесняване на трансграничното сътрудничество, хармонизацията на изискванията, оперативната съвместимост и възможността за включване на нетрадиционни участници в веригите за създаване на стойност и доставка, с особен фокус върху малките и средни предприятия и стартъпите.

Одобрени планове за възстановяване и положителна оценка за България

По време на заседанието Съветът одобри изменените планове за възстановяване и устойчивост на Нидерландия, Португалия, Словакия и Испания.

Минитер Петкова коментира и положителната оценка на Европейската комисия за средносрочния фискално-структурен план на България за периода 2025-2028 г. Според нея тази оценка представлява „изключително добра новина“, тъй като планът определя финансовата рамка на страната за следващите три години и гарантира стабилност и устойчивост на публичните финанси.

Подкрепа за стабилност и развитие на финансовия сектор в ЕС

Становищата на българската страна по време на срещата подчертават баланса между интеграция на европейските капиталови пазари и запазване на силни национални финансови структури. В допълнение към мерките за улесняване на пазарите и законодателството за ДДС, българският министър акцентира върху стратегическите инициативи за засилване на европейската сигурност и промишленост.

Тези теми ясно показват значението, което България отдава на устойчивото икономическо развитие и укрепването на финансовите институции в рамките на ЕС.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини