САЩ прекратяват производството на едноцентовите монети от 2026 г.
След повече от 230 години "пенитата" спират заради високите производствени разходи и ще се въведе закръгляване на сумите

След повече от 230 години, Съединените щати се отказват от производството и пускането в обръщение на едноцентовите монети, съобщава германското издание „Шпигел“. От началото на 2026 г. „пенита“ вече няма да бъдат издавани, като последната поръчка за заготовки е направена този месец.
Причини и последици от спирането на едноцентовата монета
Решението за прекратяване на емисията на най-малката монета в американската валута е подкрепено както от Републиканската, така и от Демократическата партия. Основна причина за това са нарасналите производствени разходи. През последното десетилетие стойността за изработка на една монета е нараснала от 1,3 цента до 3,69 цента. Българският финансов сектор очаква, че спирането на производството ще доведе до годишна икономия от 56 милиона долара за американската хазна.
Министерството на финансите на САЩ официално обяви, че последната партида заготовки е поръчана, като от 2026 г. „пенита“ няма да бъдат включвани в паричното обращение. В момента в обръщение има около 114 милиарда едноцентови монети.
Исторически контекст и бъдещи промени в плащанията
Едноцентовата монета е част от американската валута от 1793 г. Наскоро изданият дизайн включва образа на 16-ия президент на САЩ, Ейбрахам Линкълн, което е валидно от 1909 г. насам.
През февруари тази година бившият президент Доналд Тръмп нареди на финансовия министър да прекрати производството на монетите. След това задължително ще се прилага закръгляне на сумите до най-близките стойности, завършващи на 5 цента – нагоре или надолу. Това ще помогне за адаптацията към липсата на едноцентовите монети при ежедневните разплащания.
Международни практики и дебати
Въпросът за бъдещето на едноцентовите монети предизвиква дискусии и в други региони, включително еврозоната. Някои държави, като Финландия, вече са започнали да преосмислят употребата на монети с нисък номинал и се ориентират към закръгляване на плащанията.
Спрямо информацията от Министерството на финансите във Вашингтон, решението за прекратяване на емисията на едноцентовите монети е част от по-широки усилия за оптимизация на разходите и модернизиране на паричната система.