Русия отчете спад в производството на петрол през първите пет месеца на 2024 г.
Производството на петрол и газов кондензат в Русия намалява с 3,5% поради споразуменията на ОПЕК+ и други фактори

Русия е произвела 211 милиона метрични тона петрол между януари и май 2024 г., което е с 3,5% по-малко в сравнение със същия период на миналата година, съобщи днес руското Министерство на енергетиката. Данните за първите пет месеца на годината бяха оповестени за първи път от месеци насам по време на изказване на енергийния министър Сергей Цивильов пред Съвета на федерацията.
Производство на петрол и други енергийни ресурси
През периода януари–май 2024 г. руската петролна продукция достигна 211 милиона метрични тона, което еквивалентно на около 10,24 милиона барела на ден. Спадът от 3,5% спрямо същия период на 2023 г. се дължи частично на ограничителните споразумения в рамките на ОПЕК+ и влиянието на други фактори в сектора. Отбелязва се, че данните вероятно включват и производството на газов кондензат, който представлява вид лек нефт.
През юни 2024 г. добивът на суров петрол без газовия кондензат според Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се е увеличил с 41 000 барела на ден до 9,025 милиона барела дневно. Тази стойност остава под квотата на ОПЕК+ за Русия, която е 9,161 милиона барела на ден.
Освен това, през петмесечния период производството на природен газ в Русия е намаляло с 3% на годишна база, достигайки 290 милиарда кубически метра, докато производството на въглища се е увеличило с 0,1% до 187 милиона метрични тона, според данните на енергийното министерство.
Статистическа прозрачност и перспективи за годината
От началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Русия засекрети множество статистически данни за производството, включително тези, свързани с добива на петрол. Последното публично оповестяване бележи завръщане към по-голяма прозрачност в енергийната статистика.
Руският енергиен министър отбеляза, че се очаква производството на петрол и газов кондензат да остане стабилно през 2024 г. и да достигне общо около 516 милиона тона за годината. За сравнение, през 2023 г. добивът е намалял с 2,7% в резултат на прилагането на ограниченията по споразумението на ОПЕК+.
Ефекти от международните споразумения върху добива
Споразумението на ОПЕК+ има за цел да стабилизира световния пазар на петрол, като насърчава ограничаването на производството сред водещите държави. Русия, като част от тези партньорства, регулира добива си, за да отговори на квотите и да допринесе за балансиране на предлагането. Това е факторът, който до голяма степен влияе върху намалението на руското производство на петрол в първата половина на 2024 г.
Министър Цивильов подчерта пред Съвета на федерацията, че Русия продължава да следва споразуменията и се стреми към стабилност в енергийните доставки, въпреки предизвикателствата от международната обстановка и санкциите.