Промени в закона за географските указания засилват защитата на занаятчийски продукти

Новият регламент на ЕС въвежда единна регистрация и контрол на географските указания от 2025 г.

Промени в закона за географските указания засилват защитата на занаятчийски продукти
Снимка © Кореспондент на БТА в Троян Преслава Иванова

Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за марките и географските означения бе публикуван за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации. Той цели въвеждането на Регламент (ЕС) 2023/2411, приет на 18 октомври 2023 г., който урежда защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти на европейско ниво.

Промени в системата за защита на географските указания

Съгласно новия регламент, чието прилагане започва от 1 декември 2025 г., регистрацията на географски указания за занаятчийски и промишлени продукти ще се осъществява единствено на ниво Европейски съюз. В резултат националната закрила на тези указания ще отпадне.

Процедурата по регистрация ще включва две фази – национална и европейска. Националният етап ще бъде уреден в предложените изменения в закона, които обхващат също процесите по изменения на спецификациите и заличаване на регистрацията. Допълнително са предвидени механизми за контрол и правоприлагане на защитата на географските указания в страната.

Патентното ведомство на Република България ще бъде определено за компетентен орган на национално ниво и за подкрепа ще разчита на Постоянна междуведомствена консултативна комисия, включваща представители на различни държавни институции и публичноправни организации.

Контрол и санкции за нарушения

Законопроектът съдържа и разпоредби, които предвиждат извършване на контрол и мониторинг на пазара с цел проследяване на употребата на географски указания. Въвеждат се административнонаказателни мерки и санкции за нерегламентирани действия по отношение на регистрираните географски означения.

Освен това в законопроекта са включени допълнения, насочени към усъвършенстване на цялостната правна рамка за обектите на индустриална собственост. Те целят преодоляване на нормативни празноти и оптимизиране на административните процедури, свързани със защитата и управлението на тези обекти.

Значение за българската икономика и занаятчийския сектор

Според мотивите към проекта, въвеждането на съответствието с европейското законодателство ще засили правната сигурност по отношение на индустриалната собственост в страната. Това от своя страна ще допринесе за повишаването на конкурентоспособността на българските производители и занаятчии и ще стимулира развитието на секторите на промишлеността и традиционните занаяти.

Темата за реформата в регистрационния режим на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти, както и ползите от интегрирането му с европейското законодателство, бе дискутирана на международна конференция в София в началото на седмицата. Форумът, озаглавен „Българските занаяти – традициите срещат бъдещето“, бе организиран от Патентното ведомство на България съвместно с Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост.

Експерти и представители на занаятчийския бранш обсъдиха различните етапи от националната и европейската регистрация, предимствата от защитата чрез видимо етикиране, контрола на качеството, правоприлагането, както и регионалните и международни възможности, които предоставя новата законодателна рамка.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent