Първите плащания по Програмата за морско дело и рибарство 2021-2027 са факт
31 бенефициери са получили близо 1,5 млн. лева за проекти, насочени към устойчиво развитие и контрол в сектора

Първите плащания по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури (ПМДРА) 2021-2027 вече са реализирани. Общо 31 бенефициери са получили близо 1,5 милиона лева по 32 договора, съобщиха от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ). Плащанията са насочени към проекти, свързани с управление, контрол и развитие на сектора на морското дело и рибарството.
Одобрена програма с фокус върху устойчивото развитие на рибарството
Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури, одобрена от Европейската комисия в края на ноември 2023 г., се разработва в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/1060 и Регламент (ЕС) 2021/1139. Целта е да се осигури качествен контрол и ефективно управление на рибарството и аквакултурите в страната и да се насърчи устойчивият икономически растеж в сектора.
Два от проектите са изпълнявани от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). По мярка 1.4.2 „Събиране и обработване на данни за управление на рибарството и аквакултурите за научни цели“ на агенцията са преведени 740 244 лв. Тези средства се използват за събиране на научни данни, с които ще се оценява въздействието на риболовните дейности върху морските екосистеми, както и за подпомагане развитието на аквакултурата и рибопреработвателната индустрия.
Другият проект на ИАРА, свързан с мярка 1.4.1 „Контрол и правоприлагане“, получи 43 176 лева. Целта на финансирането е повишаване квалификацията на служителите на агенцията чрез обмен на опит с Европейската агенция за контрол на рибарството (EFCA).
Подкрепа за местните общности и спиране на прекомерен риболов
Държавен фонд "Земеделие" е оторизирал общо 629 036 лева за 29 бенефициери по мярка 3.1.1 „Изграждане на капацитет и подготвителни действия“ в подкрепа на местните стратегии за развитие на рибарските общности. Тази финансова помощ е насочена към изграждането на капацитет и подготовката на местните организации за бъдещо развитие и изпълнение на стратегии, които обхващат крайбрежните райони и поречието на река Дунав.
Един частен бенефициент, който изпълнява проект по мярка 1.3.1 „Окончателно преустановяване на риболовни дейности“, вече е получил 50 045 лв. Тази субсидия е насочена към ограничаване на риболовния натиск върху морските екосистеми чрез окончателното спиране на риболовните дейности.
Последни плащания от предходния програмен период
В допълнение към първите преводи по ПМДРА 2021-2027, са извършени последни плащания на стойност 382 128 лева по два публични проекта от програмния период 2014-2020:
- Община Балчик получи 280 063 лв. по мярка 2.1.1 за инвестиции в разнообразна публична инфраструктура, свързана с рибарската общност и морския потенциал. Средствата ще бъдат използвани за изграждане на зона за спорт, отдих и свободно време, предназначена за рибарите и жителите на града.
- Софийският университет „Св. Климент Охридски“ получи 102 065 лв. за мярка 6.3 „Повишаване на знанията за състоянието на морската среда“. Проектът финансира екологични изследвания, свързани с китоподобните бозайници, чийто поведенчески индикатори помагат за оценка на морската среда.
Нова процедура за развитие на местните инициативни рибарски групи
От 11 март стартира нова процедура за подбор на проекти по „Изпълнение на стратегии за водено от общностите местно развитие“ в рамките на ПМДРА 2021-2027. Общият бюджет на финансовата помощ е близо 47 млн. лв., а допустими кандидати са местните инициативни рибарски групи (МИРГ), получили предварителна подкрепа по програмата.
Проектните предложения могат да се подават до 17:00 часа на 10 юни 2025 година.
Подпомагане и иновации в сектора на морското дело и рибарството
ПМДРА 2021-2027 дава възможност за цялостно обновяване и подкрепа на рибарските дейности и аквакултурите в България. Чрез финансирането се цели балансирано развитие, обвързано със съхранение на морските екосистеми и повишаване на научната база за управлението на ресурсите.