Пазарът на петрол остава стабилен след новите санкции на ЕС срещу Русия
Инвеститорите следят въздействието от 18-ия пакет санкции и американските мита върху търсенето на петрол
Котировките на петрола на азиатските пазари започват новата седмица почти без промяна, докато инвеститорите внимателно следят последиците от 18-ия пакет санкции на ЕС срещу Русия. Това се случва на фона на опасения за търсенето, провокирани от планираните американски мита.
Нафтеният пазар и новите санкции на ЕС
Спотовата цена на сорта Brent от Северно море, който служи като референт за Европа, се повиши със скромни 6 цента до 69,34 долара за барел към 06:44 часа българско време. Американският лек суров петрол WTI отбеляза по-голямо увеличение – с 17 цента, достигайки 67,51 долара за барел.
В петък Европейският съюз одобри своя 18-и пакет санкции срещу Русия във връзка с продължаващия конфликт в Украйна. Въпреки това анализатори от ING отбелязват, че липсата на значителна промяна в цените показва несигурност на пазара относно ефекта от новите мерки.
„Частта от пакета, която вероятно ще има най-голямо пазарно въздействие, е забраната на ЕС за внос на рафинирани петролни продукти, получени от руски петрол, в трети страни“, посочват експертите от отдела за стратегии за суровини на ING, ръководени от Уорън Патерсън.
В същото време аналитиците изтъкват, че ще бъде предизвикателство да се следи и ограничи вносът на суров петрол към рафинериите в тези страни, което може да затрудни ефективното прилагане на забраната.
Влияние от американските мита и търговската политика на САЩ
Междувременно американските мита върху вноса от Европейския съюз се очаква да влязат в сила от 1 август. Това допълнително засилва несигурността относно бъдещото търсене на петрол на международните пазари.
Въпреки това Хауърд Лътник, министър на търговията на САЩ, изрази увереност, че Вашингтон е в позиция да осигури търговска сделка с 27-членния Европейски съюз, което може да смекчи потенциалните негативни последствия от митата.
Пазарна перспектива и очаквания
Въпреки приемането на новия пакет санкции, пазарът на петрол демонстрира относителна стабилност. Това показва, че инвеститорите и търговците изчакват конкретни данни и реални мерки, които да потвърдят ефективността на ограниченията срещу Русия.
Очаква се вниманието да остане насочено към начина, по който ще бъдат прилагани забраните за внос на рафинирани продукти и влиянието на американските търговски решения върху глобалното търсене и предлагане на петрол.