Moody’s понижи кредитния рейтинг на САЩ до Aa1, поръчва промени
Агенцията мотивира спада с нарастващ държавен дълг и бюджетен дефицит, което повиши доходността по облигациите и постави под въпрос стабилността

Рейтинговата агенция Moody’s понижи кредитния рейтинг на Съединените щати от най-високото ниво Aaa на Aa1, пораждайки нови притеснения относно бъдещата фискална стабилност на страната и потенциалното й влияние върху глобалните финансови пазари.
След като САЩ вече изгубиха AAA рейтинга си от други големи агенции – Standard & Poor’s през 2011 г. и Fitch през 2023 г., решението на Moody’s да свали рейтинга подчертава растящите опасения относно устойчивостта на американския държавен дълг и влиянието му върху световната икономика, пишат „Файненшъл Таймс“ и MarketWatch.
Причини за понижението и последващите финансови ефекти
Moody’s обосновава решението си с нарастващия държавен дълг и хроничния фискален дефицит, които поставят под въпрос бъдещата икономическа стабилност на САЩ. Според прогнозите на агенцията, до 2035 г. разходите за лихви по държавния дълг могат да достигнат до 30% от бюджета на федералното правителство, което би увеличило данъчната тежест и би ограничило възможностите за инвестиции и растеж.
Анализатори предупреждават, че ако не бъдат предприети значими мерки за бюджетна консолидация, включващи както съкращаване на разходите, така и увеличаване на приходите, ситуацията може да се влоши сериозно. „Това понижение не е изненада – то е резултат от години на фискално разпиляване и политическа безизходица, комплекс от фактори, които включват и забавяне в управлението на администрацията на Доналд Тръмп“, коментира инвестиционният директор Стивън Грей от Grey Value Management пред MarketWatch.
Новината за понижаване на рейтинга предизвика реакция на пазарите – доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ в края на седмицата се повиши до 4,49%, което означава, че цените на облигациите падат, а финансирането става по-скъпо както за правителството, така и за бизнеса и потребителите.
Влияние върху пазарите и политически аспекти
Професор Йеша Ядав от университета Вандербилт отбелязва пред „Файненшъл Таймс“, че „това е сериозно напомняне, че американският държавен дълг вече не е безусловно сигурен актив“, тъй като инвеститорите започват да променят възприятието си за риска, свързан с него.
Растящите лихвени разходи довеждат до увеличаване на тежестта върху бюджета – според прогнозите, от 9% през 2021 г., през 2024 г. делът на лихвените плащания ще се повиши до 18%, като до 2035 г. може да достигне 30% от федералните приходи. За фискалната 2023 г. дефицитът на САЩ възлиза на 1,8 трилиона долара, на фона на 1,3 трилиона през 2011 г.
Понижаването на рейтинга също поставя под въпрос статута на американския държавен дълг като „най-сигурната инвестиция в света“, като се очаква понижението да провокира преосмисляне на позициите на инвеститорите и евентуално пренасочване на капитали към други пазари с по-високи кредитни оценки.
В политически аспект рейтинговата агенция и наблюдателите свързват влошаването с дългогодишните политически конфликти и затрудненото постигане на консенсус между президента и Конгреса относно мерки за редукция на дефицита. Вчера например Конгресът блокира новия бюджетен план, предвиден от администрацията на Тръмп, който включваше данъчни облекчения и допълнителен дълг, отразявайки тежкото политическо разделение в страната.
Перспективи и възможности за възстановяване на рейтинга
Т.нар. „Голям красив законопроект“ („Big Beautiful Bill“) на президента предвижда удължаване на данъчните облекчения, въведени през 2017 г., което би увеличило текущите дефицити с прогнозирани допълнителни 4,2 трилиона долара през следващото десетилетие.
От Moody’s посочват, че възстановяването на AAA рейтинга е възможно само при условие на сериозна фискална консолидация – било чрез значително увеличение на приходите, било чрез радикално намаляване на разходите.
Тези мерки се очертават като ключови за стабилизиране на американската икономика и финансите, както и за възстановяване на статута на САЩ като най-доверен финансов партньор и заемополучател в световен мащаб.