Министър Мариан Бачев откри 20-ата Световна среща на българските медии на 24 май
Събитието акцентира върху ролята на медиите в съхранението на културната идентичност и подкрепата за българите в чужбина

Министърът на културата Мариан Бачев откри 20-ата Световна среща на българските медии в София на 24 май, представяйки събитието като национална кауза. Той подчерта значението на медиите като връзка между българите в страната и тези зад граница, и ролята им да поддържат културната идентичност и комуникацията с държавните институции.
Културата и медиите – връзка за бъдещето
Министър Бачев акцентира върху темата на срещата – „Културата в медиите“, като я нарече ключова в съвремието, характеризиращо се с бърз технологичен прогрес и информационно изобилие, което понякога е лишено от смисъл. Той изтъкна, че културата играе ролята на ориентир и носител на стойности, а медиите са инструментът, който прави тези стойности достъпни и видими.
„Културното съдържание в медиите не е просто жанр – това е израз на нашето отношение към идентичността, обществото и бъдещето“, обясни министърът. Той подчерта, че медиите изпълняват просветителска и интегрираща функция, когато съхраняват и насърчават културата, и призова за обмен на опит и идеи за развитието на културната журналистика в полза на обществото, като същевременно се отчитат традициите и се гледа към бъдещите поколения.
Ролята на българските медии зад граница
Мариан Бачев обърна специално внимание на българските медии в чужбина, които според него имат отговорността не само да предават новини, но и да пазят езика, културната памет и идентичността на българите извън страната. Той увери, че министърството на културата оказва пълна подкрепа за тази кауза и високата им мисия.
„Подкрепям усилията на Българската телеграфна агенция (БТА) да обединява журналисти, експерти и културни дейци от целия свят, за да създаде духовно пространство за диалог“, допълни министърът. Именно чрез подобен диалог между културата и медиите се формира устойчивото общество, уточни той.
Значението на 24 май и признания
Министърът на културата посочи, че датата на форума – 24 май, е ден, в който се чества словото, културата и духовността. Той подчерта, че културата и свободните медии са взаимно свързани и едното не може да съществува без другото. „Това е най-обединяващият български празник, ден, в който се гордеем, че българската азбука е азбука на Европа“, каза Бачев.
В заключение министърът поздрави генералния директор на БТА Кирил Вълчев по повод именния и рождения му ден. Той пожела здраве, сили и вдъхновение в ръководството на националната медийна институция, изтъквайки неговата отговорност, уважение към фактите и историята, както и професионализъм като гаранти за устойчивото развитие на агенцията.
Духовното измерение на медийната среща
Световната среща на българските медии съчетава в себе си както професионални, така и национални и духовни измерения. Тя осигурява платформа за обмен на опит и идеи в областта на културната журналистика и укрепва връзката между българските общности по света и техните родини. Чрез диалог в такова пространство се подпомага създаването на общество, обединено около общи ценности и културна памет.