Министър Мариан Бачев акцентира върху езиковата култура на 20-ата Световна среща на българските медии
Минкултът и експерти обсъдиха ролята на културата и семейството в медийната грамотност на 24 и 25 май в София

Министърът на културата Мариан Бачев подчерта важността на контрола върху езиковата култура и грамотността в медийната среда по време на 20-ата Световна среща на българските медии, която се проведе в София. Той изрази загриженост относно влиянието на социалните медии върху младото поколение и ролята на семейството в насочването на децата към качествено съдържание.
Влиянието на културата в медиите и ролята на семейството
В първия панел на събитието, наречен „Културата в медиите“ и модериран от доц. Георги Лозанов, министър Бачев обсъди предизвикателствата, свързани с развитието на езика и културата в съвременната медийна среда. Той посочи, че новото поколение прекарва значителна част от времето си в телефоните, като този процес е извън контрола на институциите.
„По отношение на влиянието на културата в медиите, новото поколение живее в телефоните си, за добро или за лошо, ние не можем да контролираме този процес, можем единствено като родители да насочваме децата си какъв тип съдържание да търсят, какъв тип достоверност да търсят“, заяви министърът на културата.
Той обясни, че алгоритмите на социалните медии задълбочават потребителския интерес само към определени теми, независимо от тяхната достоверност. Според него семейството има ключова роля в оформянето на културните вкусове и знания още от ранна възраст.
„Вярвам, че семейната среда е в основата на това да имаме добро бъдещо поколение. Семейството е това, което определя в първите ни седем години кой какво ще гледа, кой какво ще слуша, кой какво ще чете, кой на каква изложба ще отиде или ще бъде заведен като дете, за да може след това той да прецени каква културна ниша да потърси, за да се развива“, допълни Мариан Бачев.
Смисълът на живота и културното наследство
Министърът цитира думите на Михаил Белчев, според които важността на живота се измерва в смисъла, който човек оставя след себе си. Това напомняне подчерта значението на културното развитие и оставянето на духовно наследство за бъдещите поколения.
20-ата Световна среща на българските медии бе организирана от Българската телеграфна агенция (БТА) и се проведе на 24 и 25 май, като локациите включваха София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец.
Прояви и акценти на форума
- Обсъждане на ролята на културата в медиите;
- Дискусии за медийната грамотност и езиковата чистота;
- Разговори за влиянието на социалните мрежи върху младото поколение;
- Подчертаване на значението на семейната среда в културното възпитание.
Срещата събра специалисти от различни медии и културни институции с цел насърчаване на диалог и повишаване на качеството на медийното съдържание, което формира общественото мнение и езикова култура.