Министър Боршош откри панел на World Tourism Forum 2025 в Прага

България представи добри практики и подписа споразумение за прием на глобална конференция по винен туризъм

Снимка © БТА

Министърът на туризма Мирослав Боршош откри министерския панел на World Tourism Forum 2025 в Прага, проведен вчера под организираното сътрудничество между чешкото правителство и UN Tourism. Събитието събира водещи международни експерти, които обсъждат глобалните предизвикателства и възможности пред туристическия сектор.

Основни тематични акценти и българският принос

Сред ключовите теми на форума бяха бъдещето на туризма в контекста на Европейската туристическа програма 2030, интеграцията на изкуствения интелект и новите технологии, както и въпросите за сигурността на дестинациите. Допълнително внимание бе отделено на проблемите пред малкия и средния бизнес и необходимостта от създаване на силни връзки и мрежи в сектора. Министър Боршош представи пред международната аудитория добрите практики на България и визията за развитие на туризма в хармония с глобалните тенденции.

„Туризмът винаги е бил предизвикван да се адаптира, а сега навлиза в нов етап, изграден върху глобалните промени“, подчерта Боршош. Той изтъкна ролята на дигитализацията като необходима за осигуряване на качествен туристически продукт, но подчерта, че фокусът трябва да остане върху хората. „Координацията за подпомагане на туризма на регионално ниво е изключително важна, затова активно работим с местните власти и бизнеса“, добави той.

Министърът отбеляза още, че стратегическият подход на България се базира на интегриране на устойчиви практики, дигитализация и развитие на винения, културно-историческия, СПА и уелнес туризъм, които имат значителен потенциал за страната. Целта е България да бъде установена като целогодишна туристическа дестинация чрез развитието на специализирани форми на туризъм.

Международни срещи и бъдещи сътрудничества

След официалната част министър Боршош проведе серия двустранни разговори с представители от Франция, Израел, Украйна и Чехия, включително с кандидати за нов генерален секретар на UN Tourism от Грузия, Мексико, Гърция и ОАЕ. Обсъдени бяха възможности за засилване на сътрудничеството по устойчив туризъм, обмен на туристи и съвместни инициативи за насърчаване на пътуванията между страните.

Сред конкретните идеи се открояват съвместни кампании с израелския министър Хаим Катц за увеличение на туристопотока и популяризиране на България като дестинация за винен и СПА туризъм, обсъдени с френската министърка Натали Делатр. В разговора с чешкия министър Петр Кулханек бе подчертан потенциалът на СПА и зимните курорти както в България, така и в Чехия, с идея за бъдещи планове за съвместни инициативи, насочени към развитието на целогодишен туризъм в двете страни. Разговорите с ОАЕ се фокусираха върху технологичните решения и обмен на добри практики.

Значението на World Tourism Forum 2025 и българската роля в UN Tourism

World Tourism Forum 2025 се провежда непосредствено преди важния вот за избор на нов генерален секретар на UN Tourism, насрочен за 30 май в Сеговия, Испания. България е активен член на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм за периода 2023–2027 г., което ѝ дава право на глас при гласуването.

Участието на страната на форума потвърди ангажимента ѝ към развитието на отговорен, иновативен и устойчив туризъм, както и желанието за засилване на международния диалог и партньорства, с цел по-добро позициониране на България на световната туристическа карта.

Предстоящи събития с български домакинства

В началото на май министър Боршош и генералният секретар на UN Tourism Зураб Пололикашвили подписаха споразумение, с което България поема домакинството на Деветата глобална конференция за винен туризъм. Форумът ще се проведе на 6 и 7 октомври в Пловдив и е под егидата на Световната организация по туризъм към ООН. Споразумението бе сключено в централата на UN Tourism в Мадрид, а събитието ще подчертае значимостта на винения туризъм за страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини