Илия Проданов очаква финален вариант на Закона за водите следващата седмица
Председателят на НАЗ акцентира на нуждата от обновяване на закона и обсъждане на подкрепа за земеделците, пострадали от климатични промени

Председателят на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов обяви, че в края на следващата седмица се очаква да бъде изготвен финален вариант на предложенията за промени в Закона за водите, който ще бъде подложен на обществено обсъждане. Това съобщение беше направено по време на официалното откриване на платформата "Ден на полето" в стопанството на "Агродар България" ЕООД край Айтос.
Ключови промени за сектора „земеделие“
Илия Проданов подчерта, че актуализирането на Закона за водите е от жизненоважно значение за земеделския сектор, особено по отношение на напояването. Той отбеляза, че земеделците изпитват затруднения предвид климатичните предизвикателства през тази година. „Тази година имахме много проблеми с измръзвания на културите, суша в някои периоди, а сега и прекомерни валежи през месец май“, коментира Проданов.
Според него въпреки, че към момента условията изглеждат нормални, надеждата е природата да бъде благосклонна през следващите дни. Продължаващото увеличаване на разходите за земеделие и високата себестойност на продукцията остават сериозно предизвикателство, а производителите се опитват да се адаптират към тях заедно с колегите си в Европа.
Финансиране и подкрепа за пострадали площи
Проданов също коментира актуалната ситуация с еко-плащанията, като посочи, че срокът за тях е до края на май и изрази надежда да няма забавяне, въпреки че към момента Държавен фонд "Земеделие" се намира в риск от закъснение с плащанията.
Той информира, че вчера земеделците в районите на Ямбол и Нова Загора са получили уверение от Министерството на земеделието и храните за финансиране на площите, пострадали от градушки. Все пак Проданов изтъкна сериозния проблем с изискванията на регламента, който предвижда подпомагане само на 100% унищожени площи, докато често градушките поразяват около 80% от засегнатите площи. В тези случаи земеделците остават без финансова подкрепа и без добив.
„През последните години се наблюдава разширяване на районите, в които падат твърди валежи. Когато системата против градушки е създавана, тя обхващала само традиционно засегнатите региони. Сега обаче пътят на градушките се е разширил и няма регион, който да е защитен“, обясни Илия Проданов.
Показване на реалностите в земеделието чрез „Ден на полето“
Председателят на НАЗ посочи, че чрез инициативата „Ден на полето“ се цели да се демонстрира действителното състояние на земеделския сектор. Това позволява на заинтересованите страни да се запознаят отблизо с предизвикателствата и развитията в отрасъла.
Продължаващите климатични промени, високите разходи, необходимостта от ефективно напояване и подобрена регулация остават сред основните теми, които трябва да бъдат адресирани, посочи Проданов като акцентира върху важността на сътрудничеството и адаптацията на земеделците в условията на нестабилна агроклиматична среда.