Георг Георгиев откри българо-египетски бизнес форум в Кайро
Министър Георгиев посочи рекордни 1,81 млрд. долара двустранен обмен през 2024 г. и нови инициативи за икономическо сътрудничество

Министърът на външните работи на България, г-н Георг Георгиев, е на двудневна официална визита в Египет, където откри българо-египетски бизнес форум в Кайро. Това събитие отбелязва нов етап в икономическото сътрудничество между двете държави и цели да подобри търговските и инвестиционни връзки.
Откриване на бизнес форум и засилване на икономическите връзки
Бизнес форумът в Кайро бе организиран с подкрепата на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Египетската федерация на търговските камари и Конфедерацията на египетските европейски бизнес асоциации (CEEBA). Над 160 компании от България и Египет взеха участие, включително представители от ключови сектори като хранително-вкусова промишленост, земеделие, транспорт, информационни технологии, текстил и отбранителна индустрия.
Министър Георгиев откри съвместно форума с египетски официални лица, сред които министърът на снабдяването и вътрешната търговия д-р Шериф Фарук, министърът на планирането, икономическото развитие и международното сътрудничество д-р Рания ал-Машат, както и заместник министър-председателя и министър на индустриалното развитие и транспорта генерал-лейтенант инж. Камел ал-Уазир. От страна на търговските организации участие взеха генералният секретар на CEEBA и Федерацията на египетските търговски камари г-н Алаа ал-Езз и заместник-председателят на БТПП д-р инж. Веселин Тодоров.
Подобряване на двустранните отношения и перспективи за сътрудничество
В словото си министър Георгиев посочи, че бизнес форумът е следващият логичен етап след засиления политически диалог между България и Египет. Той служи като ефективен инструмент за задълбочаване на търговските и инвестиционни връзки, както и за насърчаване на индустриалното сътрудничество.
Статистическите данни за 2024 г. показват, че двустранният търговски обмен е достигнал рекордните 1,81 млрд. щатски долара, което е ръст с 41% за една година. Така България се нареди на осмо място сред търговските партньори на Египет сред страните членки на Европейския съюз. Особено значим е износът на пшеница, който е нараснал с 60% през тази година.
Министърът съобщи и за възможностите за разширяване на инвестиционното сътрудничество. През 2024 г. българска компания е получила „Златен лиценз“ за дейността си в Египет, а българските ИТ и аутсорсинг фирми увеличават присъствието си на египетския пазар.
Път напред в двустранното сътрудничество
По време на форума бе обявено провеждането на Втора сесия на Смесената комисия за икономическо сътрудничество и създаването на Съвместен бизнес съвет. Тези инициативи целят да осигурят по-структуриран и дългосрочен подход към развитието на икономическите отношения между България и Египет.
В рамките на визитата министър Георгиев проведе и срещи с представители на египетския парламент. По време на разговорите с д-р Карим Даруиш, председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, бе подчертана важността на традиционните приятелски връзки между двете страни и желанието за активизиране на междупарламентарния диалог.
Министърът изказа признание за ключовата роля на Египет в регионалната сигурност и стабилност и подчерта необходимостта от намиране на устойчиви решения на регионалните кризи. На срещата с г-н Ханафи Гебали, председател на Комисията по външни отношения на египетския парламент, бе обсъдено създаването на парламентарна група за приятелство с Египет в българския парламент, която би подкрепила интензифицирането на сътрудничеството между двете институции.
Посещението продължава със срещи с премиера и с външния министър на Египет, което подчертава високото ниво и значимостта на двустранните отношения в рамките на визитата на Георг Георгиев.