ЕС ще представи на 6 май план за прекратяване на руски енергийни доставки
Еврокомисарят Дан Йоргенсен ще представи пътната карта за енергийна независимост и преход към алтернативни източници до 2027 г.

Европейският съюз ще представи на 6 май пълна пътна карта за прекратяване на доставките на руски енергийни продукти, съобщи говорителят на Европейската комисия Щефан де Кеерсмакер, цитиран от Ройтерс. Планът ще бъде представен от еврокомисаря с ресор "енергия и жилища" Дан Йоргенсен.
Насоки за постепенна независимост от руските изкопаеми горива
През април председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС разработва насоки за постепенно прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива. Тя отбеляза, че вносът на руски природен газ в страните от Европейския съюз вече е намалял от 45% през 2021 г. до 18% в момента, но все още има нужда от допълнителни усилия за пълна енергийна независимост.
Фон дер Лайен подчертава, че тази инициатива е тясно свързана с военната инвазия на Русия в Украйна, която принуди ЕС да преосмисли своята енергийна политика и да намали своята зависимост от руски доставки.
Стратегии за компенсиране на намаления внос от Русия
В момента множество държави-членки компенсират спада в доставките на руски природен газ, като увеличават вноса от други доставчици – основно от Норвегия и чрез втечнен природен газ (ВПГ) от Съединените щати. Този стратегически ход е подкрепен и от американския президент Доналд Тръмп, който многократно заяви желанието на САЩ ЕС да купува повече ВПГ от САЩ.
Официални представители на ЕС посочват, че увеличаването на американския ВПГ би могло да доведе до възможности за постигане на споразумение с Вашингтон относно намаляване на високите мита върху европейския внос в САЩ, наложени по време на мандата на Тръмп.
Път към пълна енергийна независимост от Русия
От Европейската комисия вече обявиха, че целта е пълното прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г. Тази мярка е част от по-широкия отговор на ЕС на конфликта в Украйна и опит да се гарантира енергийната сигурност на съюза.
Планът, който предстои да бъде официално представен, ще даде конкретни стъпки и времева рамка за постепенното прекратяване на зависимостта от руските енергийни ресурси. Това ще позволи на държавите членки да адаптират своите енергийни стратегии и да ускорят прехода към алтернативни и по-устойчиви източници на енергия.