Екатерина Захариева: ЕС цели да привлече световните научни таланти
Еврокомисарят представи планове за законодателство и инвестиции в наука до 2030 г., акцентирайки върху академичната свобода и иновациите

Европа си поставя за цел да се превърне в най-привлекателното място за научни изследвания в света, заяви еврокомисарят по стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева в реч пред Европейския парламент в Брюксел. Според нея Европейският съюз работи активно за създаване на условия, които да привлекат и задържат най-добрите учени от целия свят.
Стратегически цел приучване и подкрепа на научните таланти
Екатерина Захариева подчерта, че ЕС подготвя законодателни промени, които да ускорят и улеснят процеса на привличане на световните научни дарования в Европа. „Ако искаме най-добрите умове да изберат Европа, трябва да ги улесним да дойдат и да живеят тук“, каза тя.
Една от амбициозните цели на Евросъюза е през 2030 г. бюджетът за научни изследвания да достигне 3% от брутния вътрешен продукт на съюза. „Правим ясен избор - да сложим научните изследвания и иновациите в центъра на нашето общество. Европа избира науката, която е източник на напредък и има решаваща роля за нашия суверенитет и икономическа сигурност, за нашата устойчивост и за демокрацията“, заяви еврокомисарят.
Предизвикателства и необходимост от защита на научната свобода
Захариева обърна внимание и на глобалните предизвикателства пред науката, включително нарастващите политически натиски върху академичната свобода. Тя посочи, че разходите за научни изследвания по света достигат 2,5 трилиона евро годишно, но въвеждането на политически ограничения и съкращаване на бюджетите влияят негативно върху научния напредък.
„В зони на конфликти училища и университети не остават пожалени. В Украйна войната на (руския президент Владимир) Путин унищожи над 1400 сгради, свързани с развитието на науката, 30 на сто от научните институции в страната, което доведе до разселване на 20 на сто от украинските учени“, информира еврокомисарят.
Нови инициативи и европейска научна платформа
Захариева обяви, че Европейският съюз ще приеме специално законодателство за свободата на научните изследвания, което цели защитата на учените и гарантиране на академичната независимост. Тя отбеляза и значението на развитието на квантовите технологии и изкуствения интелект, които според нея са ключови за защитата на европейските ценности и общество като цяло.
„Днес по програмата на ЕС „Хоризонт“ има кандидати от 194 страни по света“, каза още еврокомисарят, подчертавайки международния интерес към европейската научна среда.
Европейска наука в служба на обществото
Посланието на комисаря Екатерина Захариева ясно демонстрира стремежа на Европейския съюз да направи науката основен фактор за икономическа стабилност и демократично развитие. Успехът в тази посока предполага съвместни действия за подкрепа на учените и осигуряване на необходимите ресурси за иновации и научен прогрес.