Американските инвестиции в Германия намаляват с 27% през 2024 г.

Китай изпреварва САЩ като най-голям чуждестранен инвеститор, докато Германия губи позиции на фона на несигурния инвестиционен климат

Снимка © БТА

Броят на инвестиционните проекти, идващи от американски компании в Германия, е намалял значително през 2024 г., показва проучване на консултантската фирма И Уай (EY). Спадът от 27% до 90 проекта е най-големият сред водещите европейски страни, докато в цяла Европа намалението възлиза само на 11%, посочва ръководителят на И Уай в Германия, Хенрик Алерс.

Сравнение на инвестиционните тенденции в Европа

Докладът на И Уай отбелязва, че американските инвестиции в Европа се свиват, като Германия изпитва най-тежкия удар. Това се дължи основно на вътрешния инвестиционен климат в Съединените щати, който се подобрява, докато в Европа настъпват несигурни условия. Алерс посочва, че "агресивната и непостоянна митническа политика на правителството на САЩ" е накарала компаниите да замразят своите инвестиционни планове, а възстановяване в близко бъдеще е малко вероятно.

Китай за първи път изпреварва САЩ и става най-големият чуждестранен инвеститор в Германия с 96 проекта през 2024 г., въпреки лекото намаление от 3% спрямо предходната година. Германия продължава да бъде най-привлекателната европейска дестинация за китайските компании.

Обща картина на чуждестранните инвестиции в Германия и Европа

Общият брой инвестиционни проекта от чуждестранни инвеститори в Германия се понижава с 17% до 608, достигайки най-ниското равнище от 2011 г. Този спад превишава тези в други големи европейски икономики. В континентален мащаб броят на новите и разширени инвестиционни проекти намалява с 5% до 5383.

Въпреки спадовете, Франция и Великобритания запазват по-голям брой проекти в сравнение с Германия. Хенрик Алерс отбелязва, че привлекателността на Германия като инвестиционна дестинация от години намалява, тъй като други европейски страни са усъвършенствали дигитализацията на обществени услуги и са създали по-благоприятна бизнес среда.

Предизвикателства и възможности за Германия

Германия е възприемана от чуждестранните инвеститори като страна с високи налози, тежки разходи за труд, скъпа енергия, рестриктивна бюрокрация и слаба икономическа динамика. Алерс подчертава, че инвестиционният пакет на стойност няколко милиарда евро, приет от новото правителство, може да обърне тази негативна тенденция.

Все пак той изтъква, че за значимо подобрение са необходими:

  • по-бързо издаване на разрешителни
  • стабилни регулаторни условия
  • намаляване на данъчната тежест

Тези мерки биха засилили доверието и интереса на чуждестранните инвеститори към германския пазар в средносрочен план.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини