АИКБ и узбекската Агенция по миграция подписаха споразумение за трудова миграция

Партньорството цели улесняване на наемането на узбекистански работници и регламентиране на процесите по квалификация и административни процедури

Снимка © БТА

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция. Целта на документа е да създаде дългосрочно партньорство между двете страни, което да улесни и регламентира процесите по наемането на работници от Узбекистан в България.

Подписване на споразумението и основни цели

Подписването на споразумението се осъществи след провеждане на работна среща между представители на АИКБ и делегация от Узбекистан, водена от директора на Агенцията по миграция Бехзод Мусаев. По време на дискусията основен акцент беше поставен върху изграждането на ефективни механизми за предварителна проверка на квалификациите на кандидатите, както и опростяване на административните процедури при наемането на чуждестранни работници.

По информация на Министерството на труда и социалната политика и Българската конфедерация по заетостта, към настоящия момент в България работят приблизително 15 000 граждани на Узбекистан.

Визията и коментарите на страните

Румен Радев, председател на Управителния съвет на АИСБ, изтъкна значимостта на партньорството: „Асоциацията на индустриалния капитал в България оцени високо възможността да установим стабилни връзки с Узбекистан и да работим за осигуряване на квалифицирани кадри, които да се трудят легално в сигурна и безопасна среда.“

Той подчерта, че българският бизнес търси както сезонни работници за сферата на туризма и услугите, така и квалифицирани специалисти в ключови отрасли като електротехниката, машиностроенето и електрониката.

От своя страна, Бехзод Мусаев заяви, че Узбекистан се стреми към диверсификация на трудовата миграция и развиване на стабилни партньорства с държави като България. „Нашата страна е заинтересована от ускоряване на процеса по миграция на узбекистански работници към България. Много млади хора в Узбекистан желаят да работят в чужбина и за нас е важно да направим този процес сигурен и устойчив“, допълни той.

Перспективи за сътрудничеството

Подписаното споразумение поставя основите на съвместна работа, която ще гарантира по-добра координация при наемането на трудови мигранти, ще улесни обмена на информация и ще осигури по-добри условия както за работодателите, така и за работниците.

Този проект идва като отговор на нуждите на българския пазар на труда, като същевременно отговаря на стремежа на Узбекистан да съдейства на своите граждани да намерят достойна и сигурна работа в чужбина.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини