Валентин Мундров въвежда задължителен КЕП за държавните служители
Министърът на електронното управление обяви мерки за киберсигурност и електронен документооборот в администрациите

Министърът на електронното управление Валентин Мундров ще въведе задължително използване на квалифициран електронен подпис (КЕП) от длъжностните лица в държавните администрации. Това решение е част от усилията за повишаване на киберустойчивостта и осигуряване на сигурността на информационните системи в публичния сектор, съобщиха от Министерството на електронното управление (МЕУ) след среща между Мундров и Националния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Основни цели и предимства на мярката
Според министър Мундров, настоящите системи в администрациите са подложени на висок риск от компрометиране. Въвеждането на КЕП и прилагането на двуфакторна идентификация ще осигурят допълнителни гаранции за киберзащита. Министърът подчерта, че съществените ползи от задължителното използване на квалифициран електронен подпис включват:
- Проследимост на подписаните документи, което намалява риска от злоупотреби.
- Гарантиране на сигурна и надеждна електронна идентификация на длъжностните лица.
- Подобрена работа с автоматизирани информационни системи в администрациите.
- Подкрепа на електронните административни услуги, електронния документооборот и регистрите.
Представителите на АИКБ подкрепиха инициативата, като посочиха, че тя ще ограничи липсата на проследимост и отговорност, както и нелоялните практики, които възпрепятстват бизнеса и отнемат ресурси.
Допълнителни мерки за облекчаване на административните услуги
По време на срещата министър Мундров информира националния съвет на АИКБ и за други важни инициативи на правителството. Сред тях е отпадането на изискването за представяне на хартиен носител при издаване на болнични листове, с което се цели намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест.
Обсъдена бе и новата платформа, разработена от МЕУ, която улеснява производството и издаването на разрешения за пребиваване и работа. Тя е насочена към опростяване на процеса по подаване на документи и наемане на чуждестранни работници в страната.
„Взаимодействието между държавата и бизнеса играе централна роля в процеса на намаляване на бюрократичната тежест и дигитализация на публичния сектор“, заяви министърът. Той изрази готовност за регулярни срещи и открит диалог с работодателските организации.
Електронен вътрешен документооборот в администрациите
На 19 март правителството официално реши да осигури организация за въвеждане на изцяло електронен вътрешен оборот на документи в органите на изпълнителната власт. Това означава, че всички документи и оперативна информация, като отчети, становища, справки и заповеди, ще се изготвят, съгласуват и подписват само в електронна форма, премахвайки нуждата от хартиен носител.
Тази мярка има за цел да подобри ефективността и сигурността на административната работа и да ускори административните процеси в държавния сектор.