ТУ-София представи ключови научни постижения на международна конференция в Пловдив

Двудневното събитие демонстрира научния капацитет на университета и засилва международното сътрудничество в рамките на проект по Националния план за възстановяване

ТУ-София представи ключови научни постижения на международна конференция в Пловдив
Снимка © БТА

Техническият университет в София представи най-новите си научни постижения на двудневна международна конференция в Пловдив. Събитието беше организирано по проект, финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост, с цел повишаване на научноизследователския капацитет и международната разпознаваемост на университета.

Научен прогрес и международно сътрудничество

Във встъпителното си слово проф. д-р инж. Лидия Гълъбова – заместник-ректор по „Международна дейност и интеграция“ и председател на Съвещателния борд по проекта – изложи важността на конференцията като място за проследяване на напредъка в ключовите научни направления на ТУ-София. Тя подчерта, че това е значимо събитие, което показва реалните научни резултати и потенциала на изследователите на университета, генерирани през последните години.

Особено внимание беше отделено на международните изследователи, работещи заедно с учените от Техническия университет – София. Сред тях има алумни на висшето училище, които споделят опита си от работа в чужбина. Това сътрудничество допринася за изграждането на по-устойчива и стабилна научна екосистема, както за университета, така и за икономиката на България и Европейския съюз.

Иновации и технологии в университета

По време на събитието беше представен и Центърът за трансфер на знания и технологии към ТУ-София. Университетът притежава 77 патента и полезни модела, които представляват около 90% от всички изобретения, разработени от българските висши училища. Много от тези иновации вече намират директно приложение в различни индустриални компании, което демонстрира ефективната връзка между науката и бизнеса.

Подкрепа от институциите и значението на проекта

Заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов оцени високо значение на проектите, насочени към стимулиране на изследователските университети. Той отбеляза, че Министерството води политики за насърчаване на научната дейност с практическа приложимост, съвместима с иновационните приоритети на България в области като космос, микроелектроника и отбранителни технологии. Проф. Ангелов пожела успешното продължение на проекта и достигането както на научни, така и на приложни резултати.

Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България и председател на Съвещателния борд по проекта, подчерта, че развитието на ТУ-София е пример за стратегическа визия и научна отдаденост. Той заяви, че проектът трансформира начина на правене на наука в университета и създава устойчива платформа за интердисциплинарни изследвания, международно сътрудничество и внедряване на иновации в индустрията. Според него това е инвестиция както в бъдещето на университета, така и в бъдещето на българската икономика на европейско и световно ниво.

Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука“ в Министерството на образованието и науката, определи ТУ-София като един от водещите изследователски университети в страната. Тя приветства инициативите за интеграция в световните научни мрежи и оцени положително качеството на научните изследвания и професионализма в управлението на проекта.

Множество научни групи споделиха резултатите си

През двата интензивни дни на конференцията всички научни групи към Техническия университет – София представиха своята работа и постигнатите резултати. Това събитие подчертава значението на университетската наука и ролята на висшето училище като двигател на иновациите и икономическото развитие.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent