Румен Радев и Лазиз Кудратов обсъдиха разширяване на българо-узбекското сътрудничество
Фокусът бе върху развитието на Транскаспийския транспортен маршрут, икономиката и енергийната свързаност между България и Узбекистан

Двустранното сътрудничество между България и Узбекистан в развитието на Транскаспийския международен транспортен маршрут бе основна тема на среща в президентската институция между държавния глава Румен Радев и министъра на инвестициите, промишлеността и търговията на Узбекистан Лазиз Кудратов. Срещата се състоя в контекста на официалната визита на президента Радев в Узбекистан през юни тази година и насърчи разширяването на партньорството в различни сфери на икономиката и технологиите.
Обсъждане на разширено сътрудничество между България и Узбекистан
По време на разговорите в президентската институция бяха дискутирани възможностите за задълбочаване на връзките между България и Узбекистан в областите на икономиката, енергетиката, транспорта, високите технологии, изкуствения интелект, фармацията, минното дело и сигурността. Визитата на министър Кудратов е пряко следствие от подписването на съвместна декларация за засилване на сътрудничеството между двете страни през юни тази година. Заедно с декларацията бе приета и пътна карта за развитие на двустранните отношения.
Президентът Радев и министър Кудратов подчертаха значението на активизиране на диалога на ниво изпълнителни власти и задълбочаване на бизнес контактите, което ще подпомогне осъществяването на съвместни проекти с взаимна полза. Министър Кудратов посочи интереса на Узбекистан към привличане на български фармацевтични и автомобилостроителни компании за инвестиции в страната, както и към усилване на партньорствата в минната индустрия. В срещата участва и управляващият директор на SinoPowell Capital LLC&STeVO Energy LLC Стив Пауъл.
Развитие на Транскаспийския международен транспортен маршрут
Особено внимание бе отделено на разширяването на сътрудничеството в рамките на Транскаспийския международен транспортен маршрут, известен още като Средния коридор. Двете страни се обединиха около мнението, че растящият обем на доставки от Китай към Европа налага модернизация и разширение на транспортната, енергийна и дигитална инфраструктура.
Президентът Радев подчерта потенциала на пристанищата във Варна и Бургас, които могат да заемат по-активна роля в новите вериги на доставки. Също така беше акцентирано върху важността на модернизирането на инфраструктурата, свързваща България и Турция, сред които и разширението на железопътната мрежа, за да се повиши капацитетът за транзит на стоки към Европейския съюз.
Според държавния глава, наред с физическата инфраструктура, е необходимо и хармонизиране на процедурите между държавите и Европейския съюз. Това ще подпомогне ускоряването на транспортните операции и ще намали сроковете за доставки.
Енергийна свързаност и бъдещи проекти
В хода на срещата беше обсъдена и възможността България да се развие като важен участник в коридорите за пренос на електроенергия от възобновяеми източници от Средна Азия към Европа. Също така бе засегната темата за изграждане на помпено-акумулиращи централи (ПАВЕЦ), които да служат за съхранение на енергия, повишавайки ефективността и стабилността на енергийните системи.
Този диалог между България и Узбекистан очертава нови перспективи за икономическо и технологично сътрудничество, както и за укрепване на регионалната транспортна и енергийна свързаност.