Радослав Рибарски разкри политическото одобрение на договора с "Боташ"

Договорът с турската компания беше гласуван от служебния кабинет без пълен експертен преглед и налага финансови ангажименти за 12 години

Радослав Рибарски разкри политическото одобрение на договора с "Боташ"
Снимка © БТА

Народният представител Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната-Демократична България" разкри, че договорът с турската компания "Боташ" е бил одобрен на политическо ниво, въпреки първоначалните твърдения за липса на политически натиск. Това стана ясно след изслушването на ключови фигури, свързани със споразумението, включително бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившата изпълнителна директорка на "Булгаргаз" Деница Златева и настоящия директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, които заедно с енергийния министър Жечо Станков отговаряха на въпроси в парламента.

Политическото одобрение и процесът по сключване на договора

Рибарски посочи, че договорът не е бил изпратен за преглед до всички съответни министерства, с изключение на Министерството на енергетиката. Вместо това, е поискано само становище, след което служебният кабинет е гласувал и одобрил споразумението без реална експертиза от другите ведомства.

„Първо се е подписало споразумение на ниво министър, което след това е предадено на 'Булгаргаз'. Въпреки че техните условия са отхвърлени, подписват договора, ако има решение на Министерския съвет“, обясни депутатът.

Той допълни, че такова решение е взето, без настоящите институции на практика да са имали възможност да разгледат договора, което според него е довело до задължаване на България с четири милиарда лева за период от 12 години без реален контрол.

Коментари относно ролята на президента и подкрепата за договора

На въпроси за подкрепата, изразена от някои политици, Рибарски заяви, че всеки, който подкрепя този договор, не осъзнава нанесените щети върху страната всеки ден.

Относно участието на президента Румен Радев в преговорите, депутатът каза, че екипът им се е опитал да изясни ролята му по време на срещите с турския президент Ердоган, както и съдържанието на разговорите. „Виждаме само документи, подписани от Росен Христов и 'Булгаргаз', но няма информация какво е било обсъждано и как са протекли тези срещи“, коментира Рибарски.

Значението на прозрачността и контрола

Случаят поставя под въпрос прозрачността на процедурите и необходимостта от по-стриктен контрол при сключването на важни международни договори. Новите разкрития от изслушването подчертават нуждата от отговорно и открито управление на енергийната политика, особено при сделки с дългосрочни финансови задължения за страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent