Протест срещу КНСБ и КТ "Подкрепа" подчертава напрежението в транспорта
Адвокат Петър Петров организира в София протест срещу стачките в градския транспорт и влиянието им върху бюджета

Граждани се събраха на протест пред сградата на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) в София с искане за промяна на отношението към труда и подкрепата за стачките на работници от наземния градски транспорт. Събитието се проведе в съботния ден под надслов „Срещу КНСБ и КТ „Подкрепа“: Не на приоритетите на нискоквалифицирания труд пред знанието“ и бе организирано чрез социалната мрежа Фейсбук от адвокат Петър Петров.
Въпреки че близо 300 души бяха заявили участие в протеста онлайн, на място около обявения начален час в 12:00 часа присъстваха около десетина души. Основното послание на протестиращите бе против подкрепата на синдикатите към стачката на работниците в столичния транспорт и влиянието ѝ върху обществения живот и бюджета.
Причини за протеста и позиция на организатора
Според Петър Петров, организатор на събитието, действията на КНСБ и КТ „Подкрепа“ са довели до излишно натоварване на държавните финансови ресурси и поставяне на столицата в блокада, което нарушава правата на гражданите. „Противопоставяме се на това изнудване на хората, на блокадата, в която беше поставена столицата“, обясни той пред присъстващите.
Адвокатът изтъкна и масовото раздуване на администрацията, като отбеляза, че броят на административния персонал в транспортната сфера е по-голям отколкото в средните банки, които въпреки това ги покриват изцяло. По думите му подкрепата на синдикатите е „извън общинския бюджет“ и поставя тежест върху всички български граждани, а не само върху столичани.
Финансовият аспект на стачката
Петров посочи, че според средния дневен брой пътници и приходите, които Столичният градски транспорт генерира, компанията разполага с достатъчно средства, за да се самоиздържа. „Ако вземем средния брой пътници, тези постъпления достигат около 400 хиляди лева на ден“, заяви той и допълни, че вместо да се разглеждат вътрешните проблеми на организацията, протестиращите са били използвани за блокиране на движението в София.
Освен това адвокатът посочи, че е редно гражданите да уважават всяка професия, но също така подчерта, че в демократична държава като България данъците се плащат от частния сектор и че работещите имат възможност да търсят реализация там, ако не са удовлетворени.
„Всяка професия е достойна за уважение, но когато човек не е доволен, е нормално да потърси място в частния сектор. Това не означава, че професията му не е уважавана“, коментира още Петров. Той добави, че ако всеки сектор блокираше дейността си, такъв като банки, болници, съд или полиция, „държавата не би могла да функционира“.
Резултати и значимост на проявата
Въпреки малкия брой участници на място, според организатора протестът е бил успешен, тъй като е провокирал интересни дискусии и е дал възможност за изразяване на мнения от интелигентни хора. „Поставихме въпроса за разглеждане – трябва ли държавният бюджет да отговаря за хора от всяка професия, които решат да блокират една столица или държава“, заяви Петър Петров.
Това събитие отразява общественото напрежение по отношение на ролята на синдикатите и начина, по който стачните действия влияят върху живота и финансите на столицата и цялата България.