Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд за референдум за еврото

Румен Радев обжалва върнатото му от парламента искане за референдум за въвеждането на еврото от 2026 година

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд за референдум за еврото
Снимка © Благой Кирилов, БТА

Президентът Румен Радев възнамерява да сезира Конституционния съд (КС) по повод върнатото му от Народното събрание искане за провеждане на референдум за въвеждането на еврото в България от 2026 година, съобщи председателят на парламента Наталия Киселова.

Президентът ще оспорва решението на парламента

Наталия Киселова заяви, че след като бъде отправено искането към Конституционния съд, ще може да се коментират аргументите на президента Румен Радев. Тя подчерта, че сегашното искане на държавния глава няма да повлияе на очаквания доклад, който предстои да бъде публикуван.

„Държавният глава има право да отправи искане до Народното събрание,“ поясни Киселова. Тя припомни, че последният им разговор с президента е бил на 9 май сутринта, по повод Деня на победата и Деня на Европа.

Причини за отказа на референдума

Миналата седмица Наталия Киселова върна искането на Румен Радев за провеждане на референдум за въвеждане на еврото като национална валута от 2026 година. В писмото си до президента председателят на парламента обясни, че искането е недопустимо според българската Конституция, договора за членство на България в Европейския съюз, решението на Народното събрание за ускорено въвеждане на еврото, както и според Закона за референдумите.

Тези правни основания бяха използвани, за да бъде отхвърлено искането за провеждане на национален референдум, който да попита гражданите за приемането на еврото като национална валута.

Следващи стъпки и значимост

Процедурата по сезиране на Конституционния съд е следващата стъпка на президента Румен Радев, който има законовата възможност да обжалва решението на парламента. Очаква се, че след подаване на искането към КС ще бъде ясно какви точно аргументи ще изведе държавният глава в подкрепа на инициативата за референдум.

Този казус е от изключителна важност за бъдещата валутна политика на България и нейното интегриране в еврозоната. Въпросът за приемането на еврото предизвиква обществен интерес и политически дебати, а решението на Конституционния съд може да определи формата и времето за осъществяване на подобен референдум.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини