Народното събрание обсъжда нови промени в състава на постоянните комисии
Депутатите от новата група "Величие" искат участие в комисии след клетвата на 19 март

Народното събрание гласува проекти на решения за ново определяне числеността, състава и ръководството на постоянните комисии, което се наложи след сформирането на парламентарната група на "Величие". Депутатите от тази група положиха клетва на 19 март и настояват за участие в постоянните комисии.
Промени в състава на постоянните комисии
Ивелин Михайлов, лидер на парламентарната група на "Величие", многократно заяви, че правата им като народни представители се блокират, тъй като депутатите им не участват в състава на постоянните комисии. Преди парламентарната ваканция депутатите от "ДПС - Ново начало" също внесоха проекти на решения за попълване на състава на комисии.
Лена Бориславова от "Продължаваме промяната - Демократична България" коментира, че влизането на "Величие" с 10 народни представители е разместило пропорционалното разпределение на квотите в комисии, което е ощетило "ДПС - Ново начало" с девет места. Това е причина за забавянето на избора, тъй като "ДПС - Ново начало" настоява за възстановяване на броя на местата си в комисии, особено в комисиите по околна среда, земеделие и антикорупция. Бориславова посочи, че тяхната парламентарна група няма да подкрепи увеличението на броя на членовете на тези комисии.
Конкретни назначения и освобождавания
Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25 на брой. В тях се направиха редица замени и назначения:
- В Комисията по образованието и науката бяха избрани Виолета Комитова от МЕЧ и Любиша Блажевски от "Величие".
- В Комисията по околната среда и водите бяха освободени Сейфи Сабри Мехмедали и Христинка Иванова, а на тяхно място влязоха Пламен Петков от МЕЧ и Красимира Катинчарова от "Величие".
- В Комисията по демографската политика за членове бяха избрани Красимир Дончев от МЕЧ и Лариса Савова от "Величие", като Дончев бе избран и за заместник-председател.
- В Комисията по външна политика бяха избрани Христо Расташки от МЕЧ и Ивелин Михайлов от "Величие", като Расташки стана заместник-председател.
- В Комисията по енергетика влязоха Станислав Анастасов от "ДПС - Ново начало", Красимир Манов от МЕЧ и Красимира Катинчарова от "Величие".
- В Комисията по икономическа политика и иновации бяха освободени Димитър Григоров и Снежанка Траянска, а техни заместници станаха Иван Клисурски от ИТН, Пламен Петков от МЕЧ и Мария Илиева от "Величие".
- В Комисията по конституционни и правни въпроси бяха освободени Дафинка Семерджиева, Ремзи Осман и Александър Рашев. На тяхно място бяха избрани Явор Хайтов и Николета Кузманова от ДПС и ИТН, Христо Расташки от МЕЧ и Юлиана Матеева от "Величие".
- В Комисията по европейските въпроси бяха избрани Димитър Григоров, Явор Хайтов и Павлин Петров.
- В Комисията по отбрана бе освободен Димитър Гърдев, а за членове бяха избрани Георги Станков, Станислав Анастасов, Наталия Киселова, Александър Вълчев, Николай Радулов и Ивайло Лазаров.
- В Комисията за службите за сигурност бяха избрани Сейфи Сабри Мехмедали, Николета Кузманова, Иван Клисурски и Ивайло Лазаров.
- В Комисията по труда и социалната политика бяха избрани Радостин Василев и Костадин Хаджийски.
- В Комисията по бюджет и финанси влязоха Александър Койчев, Красимир Манов и Мария Илиева.
- В Комисията по регионална политика за членове бяха избрани Наталия Киселова, Ремзи Осман, Ивайло Костадинов, Виолета Комитова и Ивелин Михайлов. Въпреки предложението, Михайлов не беше избран за заместник-председател, а тази позиция бе заета от Валери Лачовски.
- В Комисията по земеделие бяха избрани Венцислав Асенов, Иван Йорданов и Павлин Петров, който стана и заместник-председател.
- В Комисията по вътрешна сигурност бяха избрани Снежанка Траянска, Николай Радулов и Юлиана Матеева, която стана заместник-председател.
- В Комисията по туризъм бяха избрани Фатима Йълдъз, Надя Петрова, Ивайло Костадинов, Иван Иванов и Лариса Савова.
- В Комисията по превенция и противодействие на корупцията влязоха Дафинка Семерджиева, Димитър Гърдев, Кирил Веселински, Стилиана Бобчева и Александър Рашев като заместник-председател.
- В Комисията по културата и медиите бяха освободени Манол Пейков и избрани Кирил Веселински и Костадин Хаджийски, който стана заместник-председател.
- В Комисията по въпросите на младежта и спорта бяха избрани Айсел Алиева Мустафова и Венцислав Петков, който стана заместник-председател.
- В Комисията по електронно управление влязоха Костадин Стойков, Ербил Халим Халим и Радостин Василев.
- В Комисията по здравеопазване бяха избрани Надежда Йорданова, Александър Тодоров и Любиша Блажевски.
- В Комисията по политиките за българите извън страната бе избран Красимир Дончев.
- В Комисията по правата на човека и вероизповеданията Александър Тодоров бе избран за член и заместник-председател.
- В Комисията за прякото участие на гражданите бе избрана Стелиана Бобчева, а заместник-председател стана Станислав Балабанов.
- В Комисията по транспорт и съобщения бяха избрани Кристиан Ганчев, Галя Василева, Танер Кадир Тюркоглу и Венцислав Петков, като Тюркоглу стана заместник-председател.