Министър Манол Генов: Борбата с незаконните сметища продължава с контрол и законови промени

От 5094 сигнала тази година 4600 са от партии, над 60 акта издадени, а видеонаблюдението ще помогне в санкционирането

Министър Манол Генов: Борбата с незаконните сметища продължава с контрол и законови промени
Снимка © Милена Стойкова, БТА

От началото на годината са регистрирани 5094 сигнала за незаконни сметища в страната, като 4600 от тях идват от политически партии, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването на bTV. Министърът уточни, че при всяко постъпило съобщение се провеждат незабавни проверки, въпреки ограничения ресурс на Регионалните инспекции по околната среда и водите.

Процесът на реакция и контрол

Манол Генов обясни, че от всички получени сигнали около 70% са вече обработени с предписания, чието спазване непрекъснато се следи. „Ако предписанието бъде изпълнено, сигналът се закрива, а в случай на неспазване се издава акт за административно нарушение“, поясни той. От началото на годината са издадени над 60 такива акта, което показва активен контрол в борбата с нерегламентираните сметища.

Отговорност и законодателни мерки

Министърът посочи, че основната отговорност за почистване и премахване на незаконните сметища е на кметовете на общините. Те обаче многократно заявяват, че разполагат с ограничени правомощия и ресурс за ефективна дейност. Поради тази причина Министерството на околната среда и водите планира законодателни промени, които ще разширят тези правомощия и ще позволят поставяне на видеонаблюдение. Според Генов, това ще даде възможност на общините да използват камерите и за санкциониране при нарушения. За внедряване на тези мерки ще бъде сформирана специална работна група, посочи министърът.

Поглед към устойчивото управление на отпадъците

Министър Генов подчерта, че нерегламентираните сметища съществуват вече дълго време, а отпадъците не трябва да се разглеждат само като боклук. Той акцентира върху необходимостта да се възприемат отпадъците като част от кръговата икономика, в която те съдържат суровини за рециклиране и повторна употреба. „В отпадъците има ценни ресурси, които могат да бъдат обработени и върнати в употреба, вместо да замърсяват околната среда“, коментира Генов.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent