Красимир Вълчев получи наградата „Проф. Иван Шишманов“ за приноса си в образованието
Министърът беше отличен от Съюза на народните читалища заради защитата на българския дух и подкрепата на читалищата като центрове на духовност

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев бе удостоен с националната награда „Проф. Иван Шишманов“ за приноса си в образованието и за защита на българския дух. Отличието му беше връчено от Съюза на народните читалища (СНЧ) на официална церемония, водена от председателя на организацията проф. Николай Дойнов.
Признание за усилията в образованието и българската култура
Проф. Николай Дойнов подчерта значението на тази награда и изрази подкрепата на 3500-те читалища в страната към министър Вълчев. „Винаги ще има недоволни, но и много хора, които ще Ви подкрепят. Читалищата стоят зад Вас с пълна убеденост“, заяви той, обяснявайки, че решението за присъждането на наградата е било взето единодушно от Върховния читалищен съвет.
Самият министър изрази благодарност за високото отличие, което според него е значимо признание, носещо името на проф. Иван Шишманов – изтъкнат български учен, просветител и държавник. „За мен е чест, тъй като пред мен наградата са получили много изявени български личности“, каза Вълчев.
Той отбеляза, че българските читалища са важен партньор на образователната система и допълни: „Това са центрове на българщината и духовността, с които трябва да работим заедно и да ги подкрепяме. Надявам се да развием още повече сътрудничеството, включително и с училищата и детските градини“.
Вълчев призова за общи усилия в насърчаването на духовността в страната, особено във връзка с отбелязването на 24 май – празник на българската просвета, култура и славянска писменост.
Значението на наградата и традициите на читалищата
По време на церемонията образователният министър получи и символичен подарък – маслиново дърво, което в древността е символизирало мир и знание, обясни проф. Николай Дойнов.
Почетният председател на СНЧ проф. Стоян Денчев говори за живота и делото на проф. Иван Шишманов – първия председател на Съюза на народните читалища, създаден през 1911 година. Той припомни, че читалищата са сред първите обществени организации в България, основани още през 1856 г.
Проф. Денчев посочи, че Шишманов е получил образованието си в Женева и Хайделберг и е бил носител на европейския просветителски дух, без да забравя българските си корени. След завръщането си в страната той е действал като университетски преподавател и министър на народното просвещение (1903-1907 г.).
„Вие, г-н министър Вълчев, сте негов последовател“, заяви Денчев и допълни, че проф. Шишманов е основател на катедра по история на литературата, литературен критик, етнограф и дипломат. „Той е духовен строител на съвременна България, който превърна културата в мисия и просветата в съдба“, каза почетният председател на СНЧ.
Денчев подчерта, че като министър Шишманов е създавал множество културни институции и е полагал основите на модерната образователна система, подкрепяйки читалищата като центрове на знание и родолюбие. Той приведе думите си към министър Вълчев, добавяйки, че усилията му днес с час по-добре следват тази традиция.
Почит и надежди за бъдеща подкрепа в духовната мисия
„За нас е въпрос на гордост и чест, че Вие сте носител на най-големия приз на нашия съюз“, обърна се към министъра проф. Денчев. Той му пожела здраве, силна воля и отговорност в работата за развитието на образованието и науката в България.
В церемонията участваха също председателят на Обществения съвет на СНЧ проф. Ивайло Г. Ганев, както и председатели и секретари на народни читалища от страната.
Наградата представлява бронзова пластика, изработена от художника Венцислав Василев, който е автор и на бюста на проф. Иван Шишманов в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Призът е учреден през 2006 година в памет на проф. Иван Шишманов и е включен в устава на СНЧ. Сред носителите на наградата през годините са били личности като д-р Желю Желев, Гиньо Ганев, проф. Стефан Данаилов, проф. Стоян Денчев и д-р Генчо Генчев – кмет на град Свищов, родното място на проф. Шишманов.