Изложба в Софийския университет показва първите български буквари до 30 юни 2025 г.
Експозицията отбелязва 1170 години от създаването на българската азбука с уникални учебници за начално училище

В навечерието на 24 май Университетската библиотека на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ представя изложба, посветена на историческото развитие на първите учебници за началното училище – букварите, които са ключови за ограмотяването и усвояването на умения за четене и писане. Експозицията е организирана по повод 1170 години от създаването на първата българска азбука, съобщава пресцентърът на университета.
Разнобразна експозиция с уникални образци на буквари
Изложбата „А, Б, В. Буквари. Автори. Изследователи“ представя широк спектър от издания, които обхващат възрожденските буквари, учебници от XX и XXI век, както и специализирани помагала. Сред тях има буквари за възрастни, за деца със специални образователни потребности и учебни материали, предназначени за обучение по български език в чужбина.
Най-старите експонати включват „Букварь славенскими, греческими, римскими письмены, учитися хотящим...“ от 1701 година и букварът на Марко Теодорович, отпечатан във Виена през 1792 г. Централно място в експозицията заемат първото и последващи издания на „Буквар с различни поучения“ от д-р Петър Берон, както и „Славеноболгарское детоводство“ на Неофит Бозвели.
Също така са представени букварите на видни възрожденски издатели и просветители като Найден Йоанович, Константин Теодорович, Павел Калянджи, Кузман Шапкарев, Христо Данов, Рашко Блъсков и Георги Бусилин.
Автори, изследователи и научен принос
Изложбата включва и публикации, посветени на авторите, съставителите и изследователите на букварите. Акцентира се върху научните изследвания, разглеждащи принципите на подбор, вида и структурата на учебния материал, както и върху възприетите методики на преподаване.
Особено внимание е отделено на приноса на преподаватели от Софийския университет като проф. Йосиф Ковачев, проф. Иван Георгов, проф. Благовест Сендов, проф. Дечо Денев и проф. Стойка Здравкова. Тези имена се свързват с авторството, съставянето и научните изследвания на букварите.
Изложбата като част от майските дни на културата
Настоящата експозиция е включена в програмата на майските дни на културата и може да бъде разгледана в Централната университетска библиотека на Софийския университет до 30 юни 2025 година.
Това събитие дава възможност на посетителите да се запознаят с богато историческо наследство и с развитието на средствата за ограмотяване в България, чрез които се подкрепя културният и образователен прогрес на обществото.