Депутатите от "Възраждане" призовават за преразглеждане на международните членства

Страната плаща милиони за членства, но липсва обобщена информация от финансовото министерство

Депутатите от "Възраждане" призовават за преразглеждане на международните членства
Снимка © Владимир Шоков, БТА

Депутатите от „Възраждане“ призоваха за преразглеждане на участието на България в международни неправителствени организации, като посочиха, че страната годишно плаща около 11 милиона лева за членства, част от които вече са с отпаднала необходимост. Това беше съобщено в парламентарните кулоари след решение на Народното събрание за включване в нова международна структура към ОИСР, която ще струва на България допълнително 100 хиляди евро годишно.

Недостатъчна обобщена информация от Министерството на финансите

Въпреки големите разходи за международни организации, финансовото министерство няма обобщена справка за точната сума, която държавата отделя годишно за такива членства. Според депутата Димо Дренчев от „Възраждане“, те са изпратили запитвания до всяко отделно министерство, но все още не са получили отговори от всички, включително и от Министерството на външните работи.

Тригър за искането за преразглеждане на разходите е решението на парламента от вчера за участие в допълнителна структура на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което ще струва на страната 100 хил. евро годишно. Към този разход се добавя още 100 хил. евро за членството ни в Института по молекулярна биология, одобрено миналата седмица.

Дренчев коментира: „Тези разходи имат тенденция да се увеличават, тъй като организациите непрекъснато повишават своите издръжки и разходи за персонал.“ Той призова медиите да проверят дали наистина тези плащания са необходими.

Разходи и членства в различни министерства

Депутатът изтъкна, че Министерството на образованието членува в 20 неправителствени организации, като само за програмата „Фулбрайт“ страната отделя над 2 милиона лева годишно. Министерството на околната среда и водите пък инвестира над 300 хил. лева за инициативи, свързани с борбата срещу озоновата дупка.

Министерството на транспорта и съобщенията също участва в 19 неправителствени организации, включително и в някои с функции, които се дублират или вече са отпаднали. От „Възраждане“ смятат, че в дигиталната епоха членството в пощенски асоциации трябва да бъде преразгледано.

Страната ни ще отдели 290 хил. лева за 2025 г. за своята членска вноска в Световната здравна организация. Според депутата се очаква сериозно увеличение на тези разходи, заради излизането на САЩ от организацията.

Исторически организации и призиви за рационализация

България членува още и в организацията „Интерокеан метал“, създадена през 80-те години заедно с държави, които вече не съществуват, като ГДР и Чехословакия. Целта й е била проучване на природни богатства в Тихия океан, а централата се намира в Полша. Според Дренчев сумата от 450 хил. лева, която се отделя за членството там, би могла да бъде инвестирана в енергийни проекти у нас.

Депутатът подчерта, че „Възраждане“ не е против членството в подобни организации, но настоява министерствата да преценят дали то наистина носи полза за България.

Допълнителни политически инициативи на „Възраждане“

По-рано лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов от парламентарната трибуна поиска България да подкрепи Люпчо Георгиевски, председател на културен клуб „Иван Михайлов“ в Скопие, срещу когото тече дело в Северна Македония. Според Костадинов обвиненията срещу Георгиевски са свързани с цитиране на Ванче Михайлов на книжовен български език, което в Скопие се възприема като дискриминация към българската идентичност.

„Величие“ също излезе с икономическа декларация, в която предупреди, че България навлиза в критична фаза на икономическа, морална, управленска и демографска криза, резултат от дългогодишни проблеми в държавата и некадърно управление.

Призив за прецизен контрол върху международните разходи

Общото послание на „Възраждане“ е за сериозен преглед на участието в международни структури, с цел оптимизация на държавните разходи и увеличаване на ефективността при членствата. При липсата на системна справка и прозрачност, според тях, много плащания може да се окажат излишни.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини