Даниел Петров настоя за преразглеждане на оставката на министъра на земеделието
Депутатът от "Възраждане" свърза оставката с дългосрочни проблеми в горския сектор и критикува синдикати и управляващи

Депутатът от „Възраждане“ Даниел Петров призова за преосмисляне на оставката на министъра на земеделието Георги Тахов, като я свърза с дългосрочното лошо управление на сектор „Горско стопанство“. Той изложи позицията си от парламентарната трибуна, посочвайки, че министърът трябва да поеме политическа отговорност за проблемите в българската гора.
Декларация и протест в горския сектор
В декларацията си депутатът отбеляза, че оставката на министъра на земеделието и храните е наложителна за несправяне с управлението на горския сектор, който е от ключово значение за страната. По думите на Петров, това е вече третата декларация по темата от страна на „Възраждане“. Той припомни, че на 14 юли работещите в държавните горски и ловни стопанства излязоха на протест, с искания за по-високи заплати и по-добри условия на труд.
Протестът беше съпроводен с арест на синдикалния лидер Тодор Капитанов, който бе задържан за близо три часа в ареста на село Труд, а след това освободен.
Критики към синдикатите и управляващите
Даниел Петров засегна и поведението на КНСБ, като го определи като „лицемерно“ и „политически най-обвързано“. Той припомни, че представители на КНСБ са подкрепяли влизането на България в еврозоната, съпроводено с уверения, че цените на основни стоки ще останат непроменени. В същото време синдикатът сега настоявал за 15% увеличение на заплатите в горския сектор поради трудностите на работещите да посрещат разходите си.
Петров зададе въпроса защо КНСБ не са призовали за протести още преди година, ако проблемът с ниските заплати е бил известен. Той предположи, че синдикатът „прави цирк“, за да се запази на власт в отношенията както с управляващите, така и със синдикалистите.
Депутатът също така критикува управляващото мнозинство, че е отхвърлило предложенията на „Възраждане“ за увеличение на бюджета за горския сектор, които са отправени по комисиите по земеделие.
Икономическото състояние на горските предприятия
Според Петров, икономическата стабилност на горските предприятия е илюзорна, като се дължи на масовата разпродажба на държавни имоти, сред които парцели, сгради, почивни бази, ловни хижи, а дори и хотел с тенис корт и басейн в планинските курорти. Той посочи, че тази практика отбелязва началото на фалити в системата.
Финансовото състояние на горските предприятия той описа като трагично. Загубите за първото тримесечие на 2025 г. възлизат на 7,668 млн. лв., а натрупаните невзети средства достигат 25,639 млн. лв. В същото време персоналът в предприятията е почти осем хиляди души, докато препоръчителната численост е около пет хиляди служители.
Проблеми и предизвикателства за бъдещето на горския сектор
Кризата в управлението на горския сектор се оказва не само икономически, но и политически предизвикателство, което изисква отговорност от министъра и правителството. Недоволството на служителите и конфликтите със синдикатите допълнително усложняват ситуацията. Според депутата от „Възраждане“ е време за сериозен преход към по-ефективно управление и адекватни социални политики в сектора.