БСП подчертава значението на Деня на българската азбука на 24 май
Декларация на "БСП-Обединена левица" акцентира върху ролята на Кирил и Методий и настоява за подкрепа на образованието и културата

На 24 май България отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура, както и славянската книжовност – свещен празник, свързан със създаването на славянската писменост от светите братя Кирил и Методий. Това се посочва в декларация на „БСП-Обединена левица“, която подчертава значимостта на този ден за националната идентичност и духовността на страната.
Историческо значение на 24 май
„24 май е празник на словото, на възхвала на писмеността, просветата и българската култура“, отбеляза Мариана Бояджиева от „БСП-Обединена левица“. Тя припомни, че този ден символизира и българския принос към европейската цивилизация чрез делото на Кирил и Методий и техните ученици. Именно благодарение на тях българските книжовни школи стават център на духовна и културна дейност в средновековна Европа.
Според декларацията основополагащият труд по създаването на азбуката е подкрепен и превърнат в държавна политика от българския владетел Борис I. Важен етап идва и по времето на Симеон Велики и Преславската книжовна школа, когато глаголицата постепенно се заменя с кирилицата, която и до днес се ползва от над 200 милиона души по света. Най-старите кирилски надписи са открити в Търговищко и Велики Преслав и са датирани от 10 век.
Празнуване на празника и съвременни предизвикателства
От средата на 19-и век българите започват да почитат Кирил и Методий като основатели на славянската писменост, а празникът на 24 май постепенно се установява в градове като Пловдив, Шумен и Варна, а по-късно и в цялата страна.
„Днес приемаме 24 май като най-светлия български празник – денят на буквите, когато изразяваме благодарност към техните създатели“, подчерта Бояджиева. Тя добави, че светите братя Кирил и Методий са покровители на Европа и символи на културно наследство, чието значение става все по-ценно в условията на глобализация и загуба на национални образователни характеристики.
От „БСП-Обединена левица“ отбелязват с гордост постиженията на българското училище и високите резултати на учениците в международни състезания, но също така и съществуващите проблеми като функционалната неграмотност. Специално внимание се обръща на необходимостта от повече средства за читалища, театри, археология и музеи, както и национална стратегия за развитието на българската култура.
Призив за подкрепа на образованието и културата
В декларацията подчертават необходимостта държавата да постави образованието, науката и културата като приоритети. „Докато в Европа се говори много за отбрана и увеличаване на военните разходи, ние знаем, че армията на учителите е също така важна“, посочват от „БСП-Обединена левица“ и призовават всички отговорни институции да поемат делото на духовното и културно развитие като централна цел на държавата.