БСП обсъжда референдума за еврото и разделението в партийните структури

Националният съвет разглежда предложението на президента Радев и позициите по въвеждането на еврото преди очакваното юнско решение

Снимка © БТА

Националният съвет на Българската социалистическа партия (БСП) обсъжда актуалната политическа ситуация след предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум по темата за въвеждането на еврото, както и дали да приеме декларация в подкрепа на членството на България в еврозоната. Обсъждането идва на фона на напрежение в някои партийни структури по места, които подкрепят идеята за референдум.

Обсъждане на референдума и разделение в партийните структури

Преди началото на заседанието няколко представители на левицата коментираха пред медиите дебатите за декларацията и позициите по референдума. Александър Томов, лидер на "Българска социалдемокрация - Евролевица", част от коалицията "БСП - Обединена левица", заяви, че предложението за референдум от страна на президента всъщност блокира процеса по приемането на България в еврозоната.

„Не смятам, че в коалицията има напрежение, но в отделни сегменти на БСП има такова. Вярвам, че тези групи ще бъдат убедени, защото това са малки групи хора, които не разбират същината. Нещата са оптимистични – през юни очакваме решение за влизане в еврозоната, което ще е от полза за гражданите“, посочи Томов.

Той подчерта, че ако въпросът на президента бе поставен преди две или три години, щеше да е резонен, но настоящият момент е неподходящ и може да забави решението, което вече е почти взето. „Народът плати висока цена, за да стигнем дотук – с валутния борд, с влизането в чакалнята на еврозоната и в Банковия съюз. Защо не беше питан тогава? Това е въпросът“, добави той.

Томов подкрепи идеята на президента, че трябва да се говори с хората, но упрекна Радев, че не го е направил по-рано. „Трябваше да се започне преди шест месеца, а сега вече всичко е приключило и този въпрос на практика казва 'не' на вече свършената работа“, обясни той.

Позициите на други представители и напрежението по места

Александър Симов, член на Националния съвет на БСП, коментира, че в партията има различни позиции по темата, а пленумът е мястото, където те трябва да бъдат обсъдени и да се потърси единна позиция. Той уточни, че в дневния ред на заседанието е включена тема за декларация в подкрепа на еврозоната, но преди това ще се проведе широка дискусия.

По отношение на първите 100 дни от управлението Симов заяви: „БСП успя да прокара своята политика, макар че управлението беше създадено трудно и в сложна обстановка.“

Кметът на Дупница Първан Дангов се надява на откровена дискусия и анализ на ситуацията по места. Той подчерта, че в структурите на БСП от няколко градове – Пловдив, Варна, Дупница, Благоевград и Кюстендил – се подкрепя провеждането на референдум.

„Чувам от хората, че липсата на адекватна реакция от страна на партията не е добре. Има напрежение и структурите настояват да се мисли внимателно по въпроса, особено що се отнася до информационната кампания за еврото“, каза Дангов.

Положителна оценка за 100-те дни управление също даде той.

Депутатът от левицата Иван Петков добави, че напрежение има и в Пловдивската партийна организация, която представлява. „Хората искат да има референдум и да могат да изразят мнението си чрез гласуване“, заяви той.

Поглед към предстоящите решения

Обсъждането на Националния съвет на БСП показва наличието на различия във вижданията относно начина на въвеждане на еврото и ролята на референдума в този процес. Докато част от структурите на партията настояват за пряк вот на гражданите, други изразяват мнение, че сега е неправилният момент за такова допитване.

Очаква се пленумът да бъде ключов за формиране на единна позиция на БСП по темата и за решението дали партията ще подкрепи официално въвеждането на еврото в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини