Атанас Атанасов: Подготовката е ключова преди влизането на България в Еврозоната
БСП акцентира върху информираност, защита на уязвимите и социални мерки в навечерието на присъединяването към валутния съюз

Зам.-председателят на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ и организационен секретар на БСП Атанас Атанасов изказа позицията на партията относно присъединяването на България към Еврозоната. В ефира на БНТ той подчерта, че въпросът не е дали България да влезе в Еврозоната, а как най-добре да се подготви държавата за това и да се гарантира защитата на най-уязвимите групи в обществото.
„Хората трябва да бъдат правилно информирани, а не да се заиграват с техните страхове“, заяви Атанасов, като наблегна на необходимостта от обективна информация и мерки срещу спекуланти. Той акцентира върху икономическите ползи от присъединяването ни към валутния съюз – като повишен инвестиционен интерес и инвестиции с висока добавена стойност, които да задържат и да върнат младите хора в страната.
Подготовка и информираност като ключови фактори
По думите на Атанасов, България ще разбере дали е готова за влизане в Еврозоната едва след публикуването на конвергентния доклад. След това страната ще разполага с шест месеца, през които трябва да се приемат всички необходими мерки за защита на гражданите.
Той отбеляза, че в последните години на политическа криза у нас не е било полагано достатъчно усилие за информиране на обществото, което е създало благоприятна почва за популизъм. „БСП – ОЛ организира поредица от срещи и форуми в цялата страна, на които хората ще получат ясна информация за това как да се предпазят, какви мерки ще бъдат предприети и какви са положителните страни от присъединяването“, посочи социалистът.
Позиция относно референдума и Президентството
Относно предложения от президента референдум за еврото, Атанасов подчерта, че БСП винаги е подкрепяла провеждането на референдуми и е била организатор на такъв по темата за ядрената енергетика. В същото време той припомни решението на Конституционния съд от 2024 година, според което провеждането на национален референдум за приемане на еврото е противоконституционно.
Атанасов отбеляза и историческата роля на БСП в европейския път на България – именно социалистите през 1995 г. подали молба за членство в Европейския съюз, а през 2007 г., под ръководството на премиера Сергей Станишев, страната стана пълноправен член на ЕС.
„Хората помнят и знаят, че именно ние стартирахме европейския път на България“, добави той. По отношение на настоящите отношения между БСП и президента Атанасов посочи, че партията винаги е проявявала уважение към президентската институция, като уточни, че това не изключва различия по някои въпроси.
Оценка на първите 100 дни на правителството
Като равносметка на 100 дни управление, Атанас Атанасов подчерта, че правителството не само разполага с програма, но и вече я изпълнява. Той изброи някои от постигнатите резултати:
- Повишение на доходите на гражданите;
- Запазване на „Швейцарското правило“ за пенсиите;
- Поддържане на реакторите на АЕЦ „Белене“;
- Отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за битови потребители;
- Увеличение с една трета на финансирането за спорт и младежки дейности;
- Осигуряване на безплатни лекарства за деца от 0 до 7 години;
- Средства за аптеки в отдалечени и труднодостъпни райони.
„Ние спазваме ангажиментите пред своите избиратели“, категоричен бе Атанасов, като подчерта, че е важно държавата да продължи по стабилния път. Той призова народните представители, които желаят този курс да се запази, да подкрепят правителството или поне законопроектите, влизащи в интерес на българските граждани.
Приоритети и перспектива
Изказванията на Атанасов очертават позицията на „БСП – Обединена левица“ като фокусирана върху отговорното и информирано развитие на България в контекста на европейската интеграция. Вниманието към социалния баланс и инициативите за прозрачност се представят като ключови за успешното справяне с предизвикателствата на присъединяването към Еврозоната и модернизирането на страната.