Красимир Вълчев: Делото на Кирил и Методий основа на българската духовност
Министърът говори на 145-ата годишнина на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в Николаево за значението на образованието и историческите ни корени.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подчерта значимостта на делото на светите братя Кирил и Методий като основа на българската духовност и цивилизационен принос към света. Това стана ясно по време на честването на 145-ата годишнина на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Николаево.
Значимостта на делото на Кирил и Методий в българската история
В словото си министър Вълчев припомни, че само преди девет дни страната отбеляза 1160 години от покръстването на България. Той го определи като друго ключово събитие във формирането на българската идентичност и цивилизационна принадлежност към християнската Европа.
„Делото на светите братя Кирил и Методий е нашият най-голям цивилизационен принос към света, то е в основата на българската духовност“, каза министърът. Той посочи, че именно азбуката и християнството са основните цивилизационни белези на България сред европейските народи.
Красимир Вълчев изрази своята признателност към учителите в училището, които възпитават децата не само в знание, но и в доброта. Според него образованието е ключова мисия на обществото, която цели да направи младите хора знаещи, можещи и добри граждани.
Честването в Николаево и приносът на учителите
Тържествата в Николаево започнаха с водосвет за здраве, отслужен от Старозагорския митрополит Киприан. След това гостите разгледаха учебната база и историята на училището „Св. св. Кирил и Методий“.
Програмата включваше поднасяне на цветя на паметника на Йовчо Манджуров и бюст-паметника на академик проф. Николай Генчев. Денят завърши с празничен концерт в залата на Народно читалище „Васил Левски 1923“ в Николаево.
В обръщенията си към участниците директорът на училището Венина Цонкова, председателят на Народното събрание Наталия Киселова и кметът на общината Константин Костов изразиха поздравления и подкрепа за работата на училището и учителите.
Образованието като ключ към бъдещето
Вълчев посочи, че близките теми за присъединяването на България към еврозоната имат за цел обединение около идеята за хармонично общество, в което децата и гражданите живеят в по-добри условия.
„За двете неща в най-голяма степен разчитаме на учителите, защото, ако имаме добри, мотивирани и подкрепени учители, те ще направят така, че децата да бъдат по-знаещи, по-можещи и по-добри и да живеем в по-добро общество“, допълни министърът.
Той пожела на всички учители здраве и сили, за да изпълнят мисията, която обществото и държавата са им възложили: да подготвят младите поколения за успешен и пълноценен живот.