Хиляди подкрепиха въвеждането на "Добродетели и религии" в училищата

Шествие в София с патриарх Даниил и митрополити подчерта значимостта на религиозното образование

Снимка © Минко Чернев, БТА

Хиляди души се събраха на площад „Св. Александър Невски“ в София в подкрепа на въвеждането и изучаването на предмета „Добродетели и религии“ в училищата, съобщиха организаторите на събитието. Събитието се състоя под формата на шествие, което обедини деца и възрастни, водени от патриарх Даниил и други духовници, като целта бе да се подчертае значимостта на религиозното образование в училищата в България.

Голямото шествие за религия и добродетели в столицата

„Голямото шествие за добродетели и религия в училище“ бе организирано от фондация „Нашият дом е България“, чийто основател е арх. Пламен Мирянов. Шествието тръгна от храм-паметник „Св. Александър Невски“, премина покрай църквата „Св. Неделя“ и завърши при църквата „Св. Седмочисленици“. В него участваха не само негово светейшество патриарх Даниил, но и Видинският митрополит Пахомий и Ловчанският митрополит Гавриил.

Преди началото на шествието патриарх Даниил отслужи молебен в „Св. Александър Невски“. В словото си той отбеляза, че инициативата за възстановяване на предмета „вероучение“ в училищата датира още от 1990 г., веднага след политическите промени в страната, като изрази благодарност към Министерството на образованието и министър Красимир Вълчев за активната им роля в този процес.

Патриарх Даниил призова за подкрепа и историческа справедливост

Негово светейшество патриарх Даниил подчерта, че въпреки че училището не е църква, то е нейно чедо и възпитанието трябва да включва и вярата, която е обогатила културата и образованието на българския народ. „Без вярата не можем да осмислим нито историята, нито книжнината, нито литературата и културата ни“, заяви той.

Патриархът отбеляза, че светите братя Кирил и Методий са примери за всеотдайност и жертвеност, които са вдъхновени именно от вярата в Бога. „Ако не можем да разберем защо те са работили така усърдно за своите сънародници, няма как да възпитаме децата си в любов към семейството, родината и ближния“, каза още Даниил и посочи, че Иисус Христос дава примера за истинската любов.

Той отправи предупреждение срещу маргинализирането на религията в съвременното общество, като призова за мирна и кротка подкрепа към Министерството на образованието и всички, които са поели политическата отговорност да върнат предмета обратно в учебните програми. „В тяхната подкрепа стои болшинството от народа“, изтъкна патриархът.

В допълнение той отхвърли твърденията, че религията нямала място в съвременното общество, и подчерта, че много известни учени и нобелови лауреати са били дълбоко вярващи и са черпили подкрепа в религията за своите научни открития. „Какво научно има да отричаме делото на светите братя Кирил и Методий, свети княз Борис Кръстител и отец Паисий?“ – попита патриарх Даниил.

Митрополит Гавриил за значението на религиозното образование

Ловчанският митрополит Гавриил разказа за първото християнско общообразователно училище, открито преди шест години под егидата на Българската православна църква. Той подчерта, че учениците, възпитани в християнската вяра, имат повече уважение, умения за прошка и по-голяма мъдрост да избягват съблазните на съвременния свят.

„Веронаучението прави децата по-добри, а възпитанието им по-лесно както у дома, така и в училище,“ каза митрополитът и добави, че най-голямото богатство за страната са децата, които растат с чиста съвест и в радост. „За да има чиста съвест, трябва да познаваме ученията на Христос“, убеден е Гавриил.

Организация на движението и маршрута на шествието

Поради провеждането на шествието, полицията спря движението по ул. „Раковски“ от кръстовището с ул. „Московска“ до кръстовището с бул. „Цар Освободител“. Затворен бе и районът около жълтите павета между „Раковска“ и бул. „Дондуков“. След преминаването край „Св. Неделя“ шествието продължи по пешеходната част на бул. „Витошка“ към църквата „Св. Седмочисленици“.

Религията като част от образованието и културата

Инициативата и шествието подчертават ролята на религиозното образование като част от историческата и културна идентичност на България. Според организаторите и духовните лидери, предметът „Добродетели и религии“ не само възстановява историческа истина, но дава и шанс на младите поколения да изградят ценности, основани на вяра, любов и уважение към ближния.

Подкрепата на множество граждани и църковни водачи демонстрира мотивацията за връщането на религиозното обучение в учебните програми, като важен елемент от цялостното възпитание и образование.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини