Средната продължителност на живота в България нараства с 2.1 години до 2024 г.
НСИ отчита повишение на средната продължителност на живота при мъжете и жените, с разлики между градските и селските райони

Средната продължителност на живота в България се увеличава с 2.1 години през периода 2022-2024 г., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Очакваната средна продължителност на живота вече е 75.6 години, което е значително повишение спрямо предходния период 2021-2023 г. Това увеличение се наблюдава както при мъжете, така и при жените, както и в градските и селските райони на страната.
Разлики по пол и място на жителство
По данни на НСИ, средната продължителност на живота при мъжете е 71.9 години, докато при жените тя достига 79.3 години, което я прави с 7.4 години по-дълга. В сравнение с 2014 г. се отчита увеличение с 0.7 години при мъжете и с 1.0 години при жените.
Различията по отношение на жилищната среда също са значителни. Населението в градовете живее средно 76.4 години, докато това в селата е 73.5 години – с 2.9 години по-малко. Спрямо 2023 г. средната продължителност на живота е нарастнала с 2.0 години в градовете и с 2.2 години в селските райони.
Продължителност на живота за лица над 65 години и регионални различия
Очакваната продължителност на живота за хората над 65 години в момента е 16.7 години, като при мъжете този показател е 14.5 години, а при жените - 18.6 години. В сравнение с 2023 г. очакваният живот за тази възрастова група се е увеличил с 1.5 години.
Различията в продължителността на живота се наблюдават и между различните области на страната. Най-ниска е средната продължителност в област Видин – 71.9 години, докато най-висока е в област София (столица) – 77.3 години.
Жените живеят по-дълго от мъжете във всички области, но най-голяма е разликата в област Видин, където тя достига 9.2 години. Най-малка е разликата в София (столица) и Шумен – по 6.6 години.
Повишаване на продължителността на живота след пандемията
Ръстът на средната продължителност на живота в България следва тенденция от края на COVID-19 пандемията, като данните показват устойчиво възстановяване и подобрение на здравния статус на населението. Това говори за успешни здравни мерки и подобряване на условията на живот през последните години.
Наблюдаваната тенденция на по-дълъг живот обаче идва от сравнително ниска база, тъй като България остава страна с по-ниска продължителност на живота спрямо останалите страни-членки на Европейския съюз.