СЕМ подкрепя свободата на медиите на 7 май – Ден на радиото и телевизията
Председателят Симона Велева акцентира върху ролята на медиите като обществен страж и предизвикателствата пред журналистиката в България

На 7 май, Деня на радиото и телевизията, Съветът за електронни медии (СЕМ) изрази своята подкрепа за редакционната независимост и свободата на медиите в България. В изявление председателят на СЕМ Симона Велева подчерта важната роля на медиите като „обществен страж“, който гарантира отчетността на властите и предоставя обективна и задълбочена информация на обществото.
Подкрепа за свободата на словото и ролята на медиите
„Разбира се, ние сме част от цялата екосистема, която, за да функционира правилно и за да има баланс между правото на изразяване на мнение и регулация, когато е необходима, е много важна и ключова нашата подкрепа“, обясни Симона Велева, цитирана от БНР. Тя акцентира върху необходимостта СЕМ да стои зад журналистите, защото тяхната функция надхвърля личните им интереси и създава условия за прозрачност и отговорност от страна на властимащите.
Членът на медийния регулатор Габриела Наплатанова коментира, че настоящите предизвикателства за медиите включват отразяването на сериозни обществени събития като тежката катастрофа с младо момиче, която предизвика граждански протести. Тя подчерта опасността от нарастващи тенденции, свързани с разпространението на дезинформация в социалните мрежи и тяхното влияние върху новинарските емисии.
Историческо значение на 7 май и съвременни проблеми на медийния пейзаж
Датата 7 май е също и Ден на радиото и телевизията в България и Русия. На този ден през 1895 г. руският физик Александър Попов демонстрира пред Физическото дружество в Санкт Петербург първия радиоприемник, който приближава началото на ерата на радиото. Попов, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони, се счита за един от пионерите в тази област.
В същото време последни данни от неправителствената организация „Репортери без граници“ алармират за спад в свободата на словото в България. Страната е заела 70-о място в класацията, което е сериозно понижение спрямо 59-ото място предходната година. Освен това се наблюдават засилени прояви на самоцензура сред журналисти в големите обществени и частни медии.
Предизвикателства пред българските медии днес
В контекста на политическите и социални сътресения, както и усложнената медийна среда, призивите за защита на свободата на журналистиката стават все по-силни. Организации като Асоциацията на европейските журналисти отправят призиви България да застане твърдо зад свободните си журналисти и да подкрепя прозрачната, независима медия.
Тези събития и послания очертават нуждата от непрекъснат диалог между регулаторите, медиите и обществото, за да се гарантира, че журналистите могат свободно и професионално да изпълняват своята мисия на обществена информация и контрол върху властта.