Одобрени промени за по-високи минимални застрахователни суми в "Гражданска отговорност"
Народното събрание прие на първо четене актуализация на минималните суми и електронно обслужване в застраховането, подготвяйки страната за еврото

Депутатите в Народното събрание одобриха на първо четене промени в Кодекса за застраховането, чрез които се актуализират минималните застрахователни суми по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за автомобили. Това изменение е в съответствие с изисквания на европейска директива и е внесено от Министерския съвет. На гласуването 106 народни представители подкрепиха законопроекта, 4 бяха „против“, а 34 се въздържаха.
Въпреки одобрението на първо четене, промените ще трябва да преминат през второ четене в съответната парламентарна комисия, а после и през пленарна зала, за да влязат в сила.
Актуализация на минималните застрахователни суми и подготовка за въвеждането на еврото
С оглед близкото въвеждане на еврото като официална валута в България, предложеният текст променя формулировката за минималните суми по застраховката „Гражданска отговорност“ от лева към левовата им равностойност в евро. Това гарантира яснота и съответствие с валутния преход.
Един от ключовите акценти е увеличение на минималните застрахователни суми за обезщетения при неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт. Новите стойности са:
- 10 420 000 лв. (левовата равностойност на 6 450 000 евро) за всяко събитие, независимо от броя на засегнатите лица;
- 2 100 000 лв. (левовата равностойност на 1 300 000 евро) за вреди по имущество за всяко събитие.
Допълнителни промени за защита на пострадалите и електронно обслужване
Новата регулация въвежда механизъм на равнище Европейски съюз за гарантиране на вземанията на пострадалите лица, в случаите когато застрахователят е неплатежоспособен. Това е важна стъпка, която повишава защитата на потребителите на задължителната автомобилна застраховка.
Освен това, промените дават възможност на застрахователните компании да създадат платформи за подаване на застрахователни претенции по електронен път, целящи да улеснят и ускорят обслужването на клиентите.
Промени в обучението на застрахователните брокери
Част от предложенията касаят и регулацията на организациите, които провеждат професионално обучение на лица, занимаващи се с разпространение на застрахователни продукти в качеството си на застрахователни брокери. Целта е да се подобри качеството на подготвяните специалисти и да се повиши доверието в бранша.
По време на обсъжданията в публичното пространство се появиха и критики от страна на бизнеса, които определиха част от промените като затрудняващи тяхната дейност. Очаква се допълнителни дискусии и уточнения преди окончателното гласуване.