Общественият съвет осъжда изказване на Тошко Йорданов за младите лекари
Критики към кадровата политика в здравеопазването и призив за национална стратегия за медицински кадри

Общественият съвет за изграждане на Национална детска болница изрази дълбоко възмущение от обидното и некоректно изказване на депутата Тошко Йорданов, който предложи младите български лекари да търсят работа в Италия, докато страната ни ще наема специалисти от чужбина срещу 500 долара месечно. Реакцията бе формулирана в отворено писмо, в което се критикува както изказването, така и цялостната кадрова политика в здравеопазването.
Критика към подхода към младите лекари и системния проблем в здравеопазването
Общественият съвет отбелязва, че изказването на Йорданов е не само обидно за младите лекари, но и демонстрира липса на разбиране за сериозните структурни проблеми в българската здравна система. В писмото се посочва, че въпреки че здравеопазването се посочва като приоритет от всички политически сили, проблемите с кадровия дефицит остават, а пациентите са тези, които реално страдат от затварянето на детски отделения и скъсяването на дейности.
Бюджетът за здравеопазване нараства, но здравните резултати не се подобряват, дори има влошаване в някои сектори. Липсата на медицински сестри е хроничен проблем, за който се говори от години, но без ефективни политики за повишаване на техните възнаграждения и статус.
Статистически данни за кадровата криза
Според доклада „Health at a Glance: Europe 2024“ България има най-нисък брой медицински сестри в ЕС – 4.2 на 1000 души население, докато средният показател в ЕС е 8.8. Това е сериозен структурен дефицит, който не показва подобрение.
По отношение на лекарите, страната е средна в Европа по брой – 4.4 на 1000 души, но над 50% от лекуващите лекари са на възраст над 55 години. Това я поставя сред системите със силно застаряващо медицинско население. Прогнозите сочат масов наплив от пенсиониране до 2030 г., без достатъчно подготвящи се млади кадри.
Заплатите на специализантите у нас са 2–4 пъти по-ниски от тези в Германия, Австрия или Полша. Средното бруто възнаграждение на специалистите е около 2185 евро, което е значително по-малко спрямо 4000–6000 евро в други европейски страни.
Необходимост от национална кадрова политика и обществен ангажимент
Общественият съвет подчертава, че изграждането на Националната детска болница не е само строителен проект, а изисква цялостна и последователна национална кадрова стратегия, инвестиции в хората и политическа отговорност. Вместо да се предлагат подигравателни и демотивиращи изказвания като тези на Йорданов, е необходим реален ангажимент за решаване на системната криза.
В писмото се изтъква, че извинението на депутата е недостатъчно и се настоява той да прекрати парламентарната си дейност. Съветът призовава колегите му в Народното събрание и Министерския съвет да преодолеят цинизма и да започнат да работят реално за подобяване на условията на медицинските специалисти.
Подписите под писмото са на членовете на Обществения съвет за изграждане на Националната детска болница:
- Проф. Иван Литвиненко – председател на ОС
- Д-р Благомир Здравков
- Адв. Марина Гинева
- Адв. Мария Шаркова
- Проф. Христо Шивачев
- Проф. Ана Кънева
- Доц. Боряна Аврамова
- Д-р Весела Банова
- Надежда Цекулова
- Мария Брестничка
- Надежда Рангелова
Общественият съвет настоява за системни мерки и искрена политическа воля за справяне с кадровия срив в българското здравеопазване, който застрашава бъдещето на детското здравеопазване в страната.