Георги Тахов подчерта важността на сдружаването за конкурентоспособността в агросектора
По време на дискусия „Сдружаването в аграрния сектор – минало, настояще и бъдеще“ експерти обсъдиха предизвикателствата и перспективите на кооперативите

Земеделският министър Георги Тахов изрази силна убеденост, че сдружаването и кооперативите в аграрния сектор ще повишат конкурентоспособността на производителите. Това бе основната тема на дискусията „Сдружаването в аграрния сектор – минало, настояще и бъдеще“, организирана от вестник „Български фермер“ в сътрудничество с Министерството на земеделието и храните. Форумът събра браншови експерти от различни подсектори, които обсъдиха ползите, предизвикателствата и перспективите на кооперирането в страната.
Стратегическата важност на сдружаването за сектора
Министър Георги Тахов подчерта ролята на сдружаването като ключов фактор за по-устойчиво и ефективно развитие на земеделието. Той обясни, че чрез кооперативите може да се управлява рискът по-успешно и да се оптимизират производствените разходи, като същевременно се постигне по-добро разпределение на добавената стойност по цялата верига на доставки.
„Сдружаването безспорно е от стратегическо значение за целия сектор, който е основополагащ за икономиката ни. Едно добро сдружаване води до скъсяване на веригите и може да допринесе за по-устойчивото развитие в сектора“, заяви той по време на дискусията.
Заместник-министър Лозана Василева допълни, че сдружаването в България е изцяло доброволен процес и инициативата трябва да дойде от самите производители. Тя отбеляза, че към момента в страната съществуват 69 групи организации с различни форми на сътрудничество и че министерството подкрепя процеса финансово и организационно.
Текущи програми и предизвикателства
По програмите за развитие на селските райони и Стратегическия план на ЕС за България са подадени вече няколко десетки проекта, насочени към укрепване на кооперативния сектор с общ бюджет над 17 млн. евро. Въпреки това предизвикателствата остават значителни, особено що се отнася до възстановяване на доверието между земеделските производители.
Министър Тахов посочи, че законодателството само по себе си не е достатъчно, за да върне изгубеното доверие, особено когато сдружаването е базирано на териториален принцип. Той подчерта, че успехът зависи от създаването на прозрачна и ефективна организация на производителите, която да работи и в търговски аспект.
Бившият земеделски министър Кирил Вътев и други участници в дискусията посочиха, че особен проблем е разпокъсаността на земеделските стопанства и различните интереси на малките и големите производители. Като пример бяха дадени успешно функциониращи кооперативи във Франция и Испания, които успяват да конкурират големите търговски вериги чрез обединение.
Научни и експертни мнения за бъдещето на кооперирането
По време на втория панел на форума научни експерти, сред които доц. д-р Боряна Иванова и проф. д-р Иван Боевски, подкрепиха тезата, че най-голямата пречка пред сдружаването е народопсихологията и липсата на достатъчно осъзната потребност.
„Министерството подпомага производителите чрез финансови стимули, но дебатът и работата по изграждането на устойчив модел за коопериране тепърва предстоят“, каза доц. Иванова. Проф. Боевски посочи, че ключът е в осъзнаването на общ интерес – заедно фермерите могат да постигнат повече.
Експерти и участници като Флориан Амерсдорфер и Явор Гечев коментираха нуждата от цялостен пакет от мерки, включващ законодателни промени и данъчни облекчения, които да създадат благоприятна среда за сдружаване.
Дебати и предложения за бъдещи политики
В хода на дискусията представители на различни организации и асоциации изразиха различни мнения и тревоги относно възможните рискове от „фалшиво сдружаване“ и необходимостта от активна държавна намеса за разрешаване на проблеми при договаряне и търговия. Някои участници отбелязаха спецификите на пазара, като предпочитанията на производителите да работят директно с дистрибутори, което затруднява кооперативното договаряне.
Сред предложенията бе и идеята дебатът за коопериране да бъде продължен в земеделската комисия на парламента, с участието на всички заинтересовани страни.
Като обобщение Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара, посочи: „Трябва да анализираме лошите практики, за да избегнем грешките и да спечелим доверието на производителите за коопериране на по-високо ниво.“
Пътят напред за земеделските кооперативи
Форумът показа, че макар процесът на сдружаване в българското земеделие да върви трудно, необходимостта от устойчиви и добре организирани кооперации е осъзната от всички участници в сектора. Обединението според тях е условие за по-добър контрол върху производството, повишаване на конкурентоспособността и постигане на справедливо разпределение на добавената стойност.
Участниците бяха единодушни, че ключът към успеха е комбиниране на ясна визия, законодателна рамка и социално доверие, които да превърнат кооперативите в стабилни и ефективни играчи на вътрешния и международния пазар.