Антикорупционният фонд разкрива корупционна схема в АПИ с милионни подкупи
Разследване на схемата с манипулирани обществени поръчки в Агенция "Пътна инфраструктура" разкрива ролята на посредници и спирането на договори през 2023 г.

Антикорупционният фонд (АКФ) разкрива значителна корупционна схема в Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), свързана с манипулирани обществени поръчки и подкупи на стойност милиони левове. Разследването, базирано на документи и свидетелства, разкрива как част от парите за пътна маркировка са били отклонявани като подкупи към висши държавни служители чрез куха фирма-посредник.
Търгът през 2019 г. и ролята на посредниците
През 2019 г. АПИ обявява търг за маркировка в шест района на страната. Според Антон Тасков – собственик на „Битулайт“ ООД, една от водещите фирми в сектора, Мирослав Манолов, бивш директор в „Трейс Груп Холд“ АД, се свързва с него и предлага съдействие за спечелване на търга срещу 7% от стойността на договора. В разговор Тасков обяснява: „От Мирослав Манолов ми беше заявено, че трябва да се дават едни 5%, за да може да 'се стимулират и да се дават обектите', и 2% за него.“
Манолов твърди, че петте процента са предназначени за висши служители, включително бившия министър на регионалното развитие Николай Нанков. Нанков обаче отрича обвиненията, като в отговор до АКФ представя заповед от 2018 г., с която не е пряко свързан с АПИ. Впоследствие предоставя и заповед от април 2019 г., в която агенцията вече влиза в ресора му. Той отказва да коментира познанството си с Манолов и обмисля съдебни действия за клевета.
„АКФ няма конкретна информация кои служители в АПИ са получавали подкупи и дали някои от тях стигат до г-н Нанков“, коментира София Желева, правен съветник към фонда. „Публикуваме тези твърдения заради тяхната обществена значимост и призоваваме институциите за проверка.“
Как се отклоняват подкупите чрез консорциума
За участие в търга Тасков основава „Консорциум Битулайт 2018“ съвместно с „Беличански къщи“ ЕООД, управлявана от Нели Василева – партньорка на Манолов. Въпреки че „Беличански къщи“ се занимава с туризъм, тя влиза в строителния консорциум без ясна роля. Според Тасков фирмата не изпълнява дейност, а през нейните сметки се отклоняват подкупите.
През 2020 г. АПИ класира консорциума на първо място в Югозападния район, а през 2021 г. е подписан договор на стойност 18,9 млн. лева. По този договор „Беличански къщи“ получава над 1,17 млн. лева. Разследването показва, че след всяко плащане „Битулайт“ превежда точно 7% от сумата на партньорската фирма.
Нови търгове и спиране на плащания
През 2023 г., по време на министър Иван Шишков, АПИ обявява нов търг, в който Тасков участва чрез консорциума и чрез друга фирма „Сигнализация“ ООД. И двата предложения са идентични, но са оценени различно – 25 точки за консорциума и 0 за „Сигнализация“, което поражда съмнения за нагласен търг.
В края на 2023 г. „Консорциум Битулайт 2018“ подписва нов договор за 42 млн. лв., но скоро след това Манолов иска увеличаване на процента за отклоняване на 15%. Тасков отказва. В резултат АПИ спира изплащания за над 5 млн. лв. и изисква невъзможни срокове за изпълнение на маркировката през зимата, като например 13 500 кв. м за два месеца, при положение че предишният договор предвиждаше 10 000 кв. м за седем месеца.
В началото на 2025 г. договорът с консорциума е прекратен от АПИ, като се иска неустойка и гаранция от 68 840 лв. Дейностите са възложени с инхаус процедура на държавната фирма „Автомагистрали“. Според разследването „Автомагистрали“ използва подизпълнители, което е нарушаване на закона и договора.
Коментари и реакции от институции
„Това разследване поставя сериозни въпроси за ролята на АПИ. Вместо да осигурява безопасност по пътищата, агенцията изглежда действа като механизъм за разпределяне на комисионни и оказване на натиск върху неудобните фирми,“ заявява Бойко Станкушев, директор на АКФ.
Фондът изпраща въпроси до всички замесени страни. От „Автомагистрали“ не са отговорили на запитванията. От АПИ заявяват, че не са наясно с каквито и да било незаконни договорки и че всички обществени поръчки се провеждат в съответствие със закона. Те подчертават, че „Автомагистрали“ е предоставила декларация, че ще изпълнява дейностите със собствени ресурси и няма право да ги възлага на други фирми.